Småhus deklareras vart tredje år i en allmän eller förenklad fastighetstaxering. Däremellan kan din fastighet taxeras vid en särskild fastighetstaxering. 2023 är det en särskild fastighetstaxering för dig som äger en småhusfastighet. Alla uppgifter om fastigheten ska visa vad som gäller den 1 januari 2023.
Ett småhus är en byggnad med en eller två bostäder. Friliggande villor, radhus, kedjehus och parhus räknas alla som småhus liksom en byggnad på ofri grund om den är inrättad för boende. Ett småhus på ofri grund, till exempel en kolonistuga, ska i fastighetstaxeringen ses som en fastighet trots att det är lös egendom. En småhusenhet kan även vara obebyggd tomtmark avsedd att bebyggas med småhus.
I fastighetstaxeringen görs det ingen skillnad på om småhuset används för permanentboende eller om det är ett fritidshus.
Ett småhus beläget på en fastighet som även innehåller produktiv mark (åker-, bete- eller skogsmark) räknas som ett småhus på lantbruk.
I den här e-tjänsten kan du skicka in din fastighetsdeklaration eller se ditt förslag till nytt taxeringsvärde.
Har du renoverat ditt småhus? Eller har du ett bygglov för nybyggnation? Läs mer om vad som gäller i just din situation.
Här kan du läsa vad taxeringsvärde är och vad det används till.
Om du har anslutit dig till en digital brevlåda får du inte någon deklarationsblankett med posten. Du får ett meddelande från Skatteverket och hittar din deklaration i e-tjänsten.
Här är datumen som gäller för den särskilda fastighetstaxeringen 2023 (SFT23):
Du som har en digital brevlåda får ett meddelande om att du kan deklarera via e-tjänsten. Om ni är flera delägare kommer bara en av er att få meddelandet.
Skatteverkets e-tjänst Fastighetsdeklaration, småhus öppnar. Där kan du lämna din fastighetsdeklaration. Det är bara en av delägarna som behöver lämna in deklarationen.
Deklarationen kommer med posten till dig som inte är ansluten till en digital brevlåda. Om ni är flera delägare kommer bara en av er att få meddelandet.
På grund av tekniska problem så förlängs den sista inlämningsdagen från den 6 mars till den 8 mars.
Senast den 8 mars 2023 ska du lämna in deklarationen.
Om du har anslutit dig till en digital brevlåda får du
ditt beslut om fastighetstaxering digitalt.
Du som inte har en digital brevlåda får ditt beslut om fastighetstaxering med posten.
Om ni är två eller fler som äger en fastighet tillsammans skickas deklarationen endast till en av er, oftast den som står överst på lagfarten. Informera därför övriga delägare om att du har fått den. Vem som helst av er kan sedan deklarera fastigheten.
Beslutet skickas däremot ut så att varje delägare får sitt eget exemplar, med den ägda andelen angiven. Taxeringsvärdet som står i beslutet gäller för hela fastigheten.
Var en fastighet ligger har stor betydelse för värdet. Det beror på att marknadsvärdet för fastigheter skiljer sig åt mellan olika områden. Inom fastighetstaxeringen delar man därför in landet i olika geografiskt avgränsade områden, så kallade värdeområden.
Värdeområdenas geografiska utbredning och de fastighetsförsäljningar som skett inom området, kan du se i tjänsten Se beräkningsgrund för taxeringsvärden. I e-tjänsten kan du söka fram ett värdeområde genom att klicka dig fram i en karta, ange en specifik fastighet eller ett värdeområdesnummer.
De riktvärdekartor som visas i tjänsten har beslutats genom Skatteverkets föreskrifter SKVFS för respektive fastighetstyp och år.
Om det finns någon särskild anledning till att justera taxeringsvärdet, måste du själv begära en sådan justering. Beskriv varför din fastighet bör justeras under rubriken Lämna övriga uppgifter. Om Skatteverket redan har fyllt i ett justeringsbelopp för den justeringsanledning som gäller din fastighet, behöver du dock inte göra någon egen begäran.
Du måste fastighetsdeklarera för att Skatteverket ska kunna räkna ut rätt taxeringsvärde för din fastighet. Om du har fått ett förslag behöver du ändra de uppgifter som inte längre stämmer. Rätt taxeringsvärde är viktigt för att din fastighetsskatt eller fastighetsavgift ska bli rätt. Det kan också ha betydelse när du ska låna pengar med fastigheten som säkerhet eller försäkra fastigheten.
Allmän fastighetstaxering innebär att samtliga fastigheter av en viss byggnadstyp får nya taxeringsvärden som baseras på faktiska försäljningar. Vid allmän fastighetstaxering har Skatteverket möjlighet att tillämpa nya värderingsmodeller och kan göra en mer omfattande översyn av bland annat värdeområdesindelningen.
Förenklad fastighetstaxering är i jämförelse med den allmänna fastighetstaxeringen en förenklad form av fastighetstaxering. Värdenivåerna förändras med stöd av faktiska försäljningar, men värderingsmodell och värdeområdesindelning behålls i princip oförändrade sedan föregående allmänna fastighetstaxering.
De år som det inte är en allmän eller förenklad fastighetstaxering sker särskild fastighetstaxering.
I tabellen nedan kan du se vilka år som allmän, förenklad eller särskild fastighetstaxering sker för olika fastighetstyper.
Småhus | Hyreshus och ägarlägenhet | Lantbruk | Övriga fastighetstyper | |
---|---|---|---|---|
2017 | Särskild | Särskild | Allmän | Särskild |
2018 | Förenklad | Särskild | Särskild | Särskild |
2019 | Särskild | Allmän | Särskild | Allmän |
2020 | Särskild | Särskild | Förenklad | Särskild |
2021 | Allmän | Särskild | Särskild | Särskild |
2022 | Särskild | Förenklad | Särskild | Särskild |
2023 | Särskild | Särskild | Allmän | Särskild |
2024 | Förenklad | Särskild | Särskild | Särskild |
Särskild fastighetstaxering genomförs årligen för alla typer av fastigheter, utom för de som samma år är föremål för en allmän eller förenklad fastighetstaxering.
För fastigheter som inte förändrats fastställs föregående års taxeringsvärde. Någon särskild underrättelse om detta skickas inte ut till fastighetsägarna, utan det senaste beslutet gäller.
För fastigheter där någon väsentlig förändring skett, till exempel en nybyggnation, större tillbyggnation eller nybildad fastighet, kan nytt taxeringsvärde fastställas vid särskild fastighetstaxering. Om ett nytt taxeringsvärde fastställs skickas ett nytt beslut ut.
Med behörigheten Ombud vid fastighetstaxering kan du utse ett ombud som bara kan se uppgifter om fastighetstaxering.