Om du anlitar en utomstående för att få hjälp med exempelvis enklare städning, snickeriarbeten eller målning i ditt hem, är det skillnad mellan att anlita ett företag och att anlita en privatperson.
Du kan till exempel behöva lämna en kontrolluppgift eller redovisa ersättningen i en förenklad arbetsgivardeklaration.
Om privatpersonen som du anlitar för enklare arbeten är medborgare i ett land som inte är medlem i EU, EES eller Schweiz, till exempel medborgare från Ukraina, ska ersättningen hanteras på samma sätt som för personer med A-skatt. Du måste även tänka på detta:
Om den du betalar ut ersättning för arbete till är en privatperson med A-skatt gäller följande:
Betalar du ut högst 999 kronor under ett år till en privatperson behöver du inte göra skatteavdrag, betala arbetsgivaravgifter eller lämna kontrolluppgift.
Mottagaren ska själv deklarera beloppet i sin inkomstdeklaration.
Betalar du ut mer än 1 000 kronor men mindre än 10 000 kronor till en privatperson är grundregeln att den du anlitar själv ska betala sin skatt och sina avgifter (egenavgifter). Du ska inte göra skatteavdrag eller betala arbetsgivaravgifter. Däremot ska du lämna en kontrolluppgift på beloppet. Kontrolluppgifter kan lämnas elektroniskt. Om du inte har möjlighet att lämna kontrolluppgiften elektroniskt kan du lämna den på papper. Då ska du också lämna ett sammandrag av kontrolluppgiften.
Det är också möjligt att komma överens med den du anlitar att du ska göra skatteavdrag och betala arbetsgivaravgifter. I så fall ska du använda den förenklade arbetsgivardeklarationen.
Observera! Om du betalar ut ersättning på mer än 999 kronor till en god man eller förvaltare gäller samma regler som om beloppet vore 10 000 kronor eller mer. Se nedan.
Om du under ett år betalar ut 10 000 kronor eller mer till en privatperson som har A-skatt måste du alltid göra skatteavdrag och betala arbetsgivaravgifter. Då kan du använda en förenklad arbetsgivardeklaration.
Du kan få skattereduktion när du anlitar en privatperson med A-skatt för att utföra ett rot- eller rutarbete. Skattereduktionen motsvarar arbetsgivaravgiften som du redovisar i den förenklade arbetsgivardeklarationen.
Om den som utför arbetet är ett företag som är godkänd för F-skatt behöver du inte göra någonting. Då sköter företaget själv inbetalningen av skatt och avgifter.
Om företaget inte är godkänt för F-skatt är du skyldig att göra skatteavdrag om du betalar ut ersättning för arbete med 10 000 kr eller mer under året. Om företagaren är en enskild näringsidkare ska du även betala arbetsgivaravgifter på ersättningen.
Du kan använda den förenklade arbetsgivardeklarationen även när du betalar ut ersättning till en enskild näringsidkare som inte är godkänd för F-skatt. Företagaren jämställs då med en person med A-skatt. Men i denna situation kan du inte få skattereduktion för rot- eller rutarbete.
Om företaget däremot är en juridisk person som inte är godkänd för F-skatt, t.ex. ett aktiebolag eller handelsbolag, kan du inte använda denna blankett. Då måste du istället registrera dig som arbetsgivare och redovisa den avdragna skatten per betalningsmottagare i en arbetsgivardeklaration.
Du hittar mer information om hur du registrerar dig som arbetsgivare hos Verksamt.