Bilförmån
När din anställda får använda företagets bil för privata resor i mer än ringa omfattning är det en skattepliktig förmån. Du som arbetsgivare ska betala arbetsgivaravgifter och göra skatteavdrag beräknat på förmånsvärdet och kontant ersättning. Om du inte betalar ut någon kontant ersättning kan du inte göra något skatteavdrag. Samma regler om bilförmån gäller oavsett om du som arbetsgivare äger bilen eller leasar den.
Grunderna för bilförmån
Det är en skattepliktig bilförmån när din anställda får använda företagets bil för privata resor vid fler än 10 tillfällen eller mer än 100 mil per år. Ett exempel på en privat resa är resor till och från arbetet. Du som arbetsgivare ansvarar för att bedöma din anställdas tjänsteställe för du ska kunna göra en bedömning av om din anställdas resa är en privat resa eller en tjänsteresa.
För att kunna bedöma om du gett din anställda en skattepliktig bilförmån behöver du underlag som visar om bilen har använts för tjänsteresor och/eller privata resor. Exempelvis är en noggrant förd körjournal ett bra sätt att visa hur företagets bil har använts.
Med bil där bilförmån värderas enligt schablon menas en personbil, tung personbil med totalvikt över 3 500 kg, lätt lastbil och husbil som registrerats som personbil klass II eller som lätt lastbil i vägtrafikregistret.
Bilens utrustning påverkar förmånsvärdet
När du beräknar förmånsvärdet ska du alltid lägga till värdet av extrautrustning som har samband med bilens funktion eller bekvämlighet.
Extrautrustning är utrustning som inte ingår i nybilspriset enligt Skatteverkets listor.
Följande utrustning räknas som extrautrustning
- antisladd- och antispinnsystem
- automatisk växellåda
- bilbarnstol
- bränsledator
- centrallås
- dragkrok
- elektriska fönsterhissar
- eljusterbara säten
- elmanövrerade backspeglar
- eluppvärmd vindruta
- extraljus
- farthållare
- färddator
- gps
- klimatanläggning
- kollisionsvarnare
- krockkudde
- kupévärmare
- larmanordning
- lastbox
- luftkonditionering
- läderklädsel
- metalliclack
- motorvärmare
- nivåreglering
- personlig bilskylt
- portabel laddbox och laddkabel
- radio och band-/cd-/dvd-spelare
- sidokrockskydd
- sollucka
- takräcke
- tonade rutor
- vinterdäck
- väg- och trafikinformationssystem.
Utrustning som inte räknas som extrautrustning
- alkolås
- biltelefon, kommunikationsradio och handsfreesats till telefon
- elektronisk körjournal
- hjälpmedel vid sjukdom eller funktionsnedsättning
- vinsch, kran eller liknande anordning som installerats enbart för tjänstebruk
- hyllor, skåp, steghållare och liknande som är direkt hänförligt till tjänstebehovet.
Omfattande tjänstekörning – när din anställda kör minst 3 000 mil i tjänsten
Du som arbetsgivare kan själv sätta ner förmånsvärdet till 75 procent av fullt värde på en förmånsbil när din anställda kör minst 3 000 mil i tjänsten per kalenderår.
Du kan tillämpa nedsättningen löpande under året så länge du kan anta att din anställda kör minst 3 000 mil i tjänsten under året. Om din anställda inte kör 3 000 mil i tjänsten under året ska du ompröva redovisningen av förmånsvärdet i arbetsgivardeklarationerna och redovisa fullt förmånsvärde.
Regler för din anställda som kör jourbil
Om din anställda har jourtjänst kan hen ta hem företagets bil till sin bostad några dagar per månad utan att du ger ut en skattepliktig bilförmån. Det gäller anställda som jobbar fem dagar i veckan och får ta hem en jourbil var sjunde vecka eller mer sällan.
Det bör finnas ett avtal mellan dig och din anställda som begränsar det privata användandet och din anställda bör föra körjournal för att visa hur bilen har använts i samband med jourtjänstgöringen.
Taxibilar, servicebilar och lätta lastbilar kan få lägre förmånsvärde
Om det finns begränsningar att använda en förmånsbil privat kan förmånsvärdet i vissa fall bli lägre. Det gäller till exempel taxibilar, servicebilar och lätta lastbilar. Som arbetsgivare måste du i dessa fall ansöka om justerat förmånsvärde.
Drivmedelsförmån
Om du betalar drivmedlet för din anställdas privata resor med förmånsbil har du även gett ut en skattepliktig drivmedelsförmån. Det gäller för alla typer av drivmedel.
Parkering och garageplats
Om du som arbetsgivare betalar parkering eller garageplats vid din anställdas bostad är det en skattepliktig förmån. Det är även en skattepliktig förmån om du som arbetsgivare betalar parkering eller garageplats vid arbetsplatsen för din anställdas privata bil.
