Här hittar du allt som rör de skatter som företag och organisationer ska betala.
Som företagare ansvarar du själv för att betala din preliminära skatt. Detta kallas debiterad preliminärskatt. Läs om när, hur och varför du ska betala debiterad preliminärskatt.
Din begäran om utbetalning ska ha kommit in till Skatteverket senast den 31 januari året efter att din kund betalade för arbetet. Din begäran behöver alltså inte ha beslutats senast den 31 januari.
Om du vet att du kommer att få ett underskott på ditt skattekonto bör du göra en extra inbetalning till skattekontot, för att undvika kostnadsränta.
Här hittar du belopp och procentsatser för till exempel fastighetsavgift och fastighetsskatt, prisbasbelopp samt för olika avdrag, till exempel reseavdrag.
På sidan Inköp, upphandling och leverantörskontroll kan du läsa om hur du som företagare kan motverka svartarbete och verka för en konkurrens på lika villkor.
Företag som gör rätt ska inte konkurreras ut av företag som fuskar. Därför gör vi kontroller av till exempel kassaregister och personalliggare, så att det blir rätt framöver.
Varje år upphandlas varor och tjänster för mer än 600 miljarder kronor i Sverige. Av de pengarna fuskas 100 miljarder kronor bort. Ekonomisk brottslighet undergräver demokratin. Filmen har tagits fram av Skatteverket i samarbete med myndigheter och branschorganisationer.
Här kan du få fram viktiga datum för ditt företag. Då kan du lätt se när du behöver betala in skatter, deklarera eller när du får utbetalningar.