Broschyren ges inte ut från och med inkomståret 2017, deklarationen 2018. Om du sålt eller löst in marknadsnoterade aktier och andra värdepapper under 2017 eller senare kan du läsa mer på Värdepapper på länken nedan.
Om du vill läsa äldre utgåvor av broschyren, läs relaterad information nedan.
I broschyren finns flera exempel på hur du ska redovisa försäljningen av aktier på blankett K4. Det finns också exempel på hur du ska redovisa försäljning av obligationer, valuta och råvaror.
Du kan läsa mer om skatteberäkning i broschyren Skatteuträkningsbroschyren (SKV 425). Läs under "Gå direkt" nedan.
För att kunna öppna filen och läsa den behöver du ett program som kan läsa pdf-filer. Behöver du installera ett program, exempelvis Adobe Reader, kan du ladda ner det från internet. Tips om pdf-dokument