Kostnader för jord- och skogsbruksfastighet
Vissa kostnader som du har för din jord- eller skogsbruksfastighet får du göra avdrag för direkt och andra ska du göra värdeminskningsavdrag för.
Här beskriver vi vad du får göra för avdrag när det gäller kostnader för reparation och underhåll, räntor, tillsynsresor, framtida återväxtåtgärder, växande gröda, mjölkkvot och djurbidragsrätt.
Reparation och underhåll
Utgifter för reparationer och underhåll av byggnad som ingår i näringsverksamheten och markanläggning får dras av omedelbart. Däremot ska utgifter för förbättringar, till exempel ny-, till- och ombyggnad läggas till avskrivningsunderlaget och dras av genom årliga värdeminskningsavdrag.
Utvidgat reparationsbegrepp
Utgifter för vissa ändringsarbeten på befintliga byggnader som ingår i näringsverksamheten och som kan anses normala i driften av ditt jord- eller skogsbruk, får du dra av som kostnad direkt, precis på samma sätt som utgifter för reparation och underhåll av byggnad.
Normala ändringsarbeten dras av direkt. Utgiften för arbeten som innebär en väsentlig förändring av byggnaden ska läggas till avskrivningsunderlaget för byggnaden.
Mer genomgripande ändringar av byggnadens användningssätt, som när ett djurstall byggs om för ett helt annat ändamål, hänförs inte till reparation och underhåll eller till det utvidgade reparationsbegreppet. Detsamma gäller ingrepp i bärande konstruktioner.
Vid nybyggnation och tillbyggnad kan det utvidgade reparationsbegreppet inte tillämpas, eftersom det måste vara fråga om ändringsarbeten på en befintlig byggnad.
Räntekostnader
En privatbostad där ägaren eller närstående bor, ingår inte i näringsverksamheten. Privatbostaden ingår i inkomstslaget kapital. Skuldräntor som avser privatbostad får inte dras av i näringsverksamheten. Avdrag görs i kapital. Om lantbruksenheten är belånad och det inte kan utredas hur stor del av utgiftsräntor och skulder som hör till privatbostad respektive näringsverksamheten ska en skälig fördelning av skulder och räntor göras.
Tillsynsresor
Om du inte har deltagit aktivt i jord- eller skogsbruket kan du få avdrag för en eller högst två tillsynsresor per år. Om du aktivt deltagit i jord- eller skogsbruket kan du få avdrag för flera tillsynsresor. Avdrag medges för billigaste färdmedel, oavsett hur du rest. Om allmänt kommunikationsmedel saknas eller inte kan användas, får du avdrag för bilkostnad. Från och med inkomstår 2023 får du göra avdrag med 25 kr/mil. Tidigare var avdraget 18,50 kr/mil.
För att få avdraget bör du kunna uppge när resorna har gjorts och vilka arbeten som har utförts vid besöken på jord- eller skogsbruket.
Tillsynsresor ses som resor mellan bostad och arbetsplats. Därför får du bara avdrag för den del som överstiger 11 000 kr för inkomståret 2025. Från och med inkomståret 2026 får du avdrag för den del av utgifterna för resorna som överstiger 15 000 kr. Läs mer om arbetsresor i vårt avdragslexikon.
Framtida återväxtåtgärder
Avsättning för framtida återväxtåtgärder kan göras för kostnader i samband med anläggning av ny skog efter kalavverkning.
Med avsättning menas att du får avdrag i näringsverksamheten redan innan du haft utgiften. Avsättningen redovisar du som en utgående balanspost i NE-bilagan. Den ska återföras som ingående balanspost nästa år, för att slutligen kvittas mot de faktiska utgifterna för återväxtåtgärderna.
Om du upprättar ett förenklat årsbokslut får du inte göra några avsättningar, till exempel för framtida återväxtåtgärder.
Växande gröda
Utgift för växande gröda som köps tillsammans med åkermarken ingår i anskaffningsvärdet för lantbruksenheten och får inte dras av som en kostnad. Om växande gröda däremot köps utan samband med marken, ska du dra av kostnaden i näringsverksamheten. Kostnad för skördad gröda, dras av i näringsverksamheten, även om inköpet äger rum i samband med köp av lantbruksenhet.
Mjölkkvot och djurbidragsrätt
Mjölkkvot och djurbidragsrätt ingår i näringsverksamheten och behandlas precis på samma sätt som andra inventarier. Läs mer om inventarier under avsnittet Avdrag för värdeminskning.
