Organisationsnummer 556455-9523
År | Kommentarer |
---|---|
Aktien är avnoterad | |
2025 | Avnoterad från First North den 9 januari |
2021 | Ny notering på First North den 28 september, introduktionskurs se nedan |
År | Villkor | 1:a dag exkl. em.rätt/efter split |
---|---|---|
För närvarande finns ingen information |
År | Information |
---|---|
2024 | Cedergrenska AB ("Cedergrenska") har den 4 november 2024, lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Aprendere Skolor AB (publ) (”Aprendere” eller ”Bolaget”) att överlåta samtliga sina aktier i Bolaget mot vederlag i form av 0,4 nyemitterade aktier i Cedergrenska samt en kontant del om 0,50 kronor per aktie i Aprendere (”Erbjudandet”).
Bolaget uppger att framskjuten beskattning kan bli tillämpligt på andelsbytet. I sådant fall ska den kontanta delen tas upp till beskattning som en kapitalvinst.
Cedergrenska kommer endast att betala ut hela aktier och inga fraktioner av aktier till aktieägare i Aprendere som accepterar Erbjudandet. Om aktieägare i Aprendere lämnar in ett sådant antal aktier i Erbjudandet att det aktievederlag som Cedergrenska ska betala för sådana Aprendere-aktier inte uppgår till ett jämnt antal nya aktier i Cedergrenska (med avrundning nedåt) kommer andelar av sådana aktier att säljas av Avanza på uppdrag av Cedergrenska på Nasdaq First North efter sammanläggning med andra sådana andelar. Försäljningslikviden från sådan försäljning kommer att fördelas proportionerligt mellan de berörda aktieägarna baserat på den andel av en aktie i Cedergrenska som sådana aktieägare annars skulle ha erhållit. Betalning av sådant kontant vederlag kommer att ske inom tio bankdagar från försäljningens genomförande. Om innehavet i Aprendere är förvaltarregistrerat sker utbetalning av vederlag för fraktioner genom respektive förvaltare.
Fullföljandet av Erbjudandet är bland annat villkorat av att Erbjudandet accepteras i sådan utsträckning att Cedergrenska blir ägare till aktier i Aprendere som representerar mer än 90 procent av det totala antalet aktier i Aprendere.
Acceptfristen för Erbjudandet förväntas inledas omkring den 21 november 2024 och avslutas omkring den 11 december 2024. Utbetalning av vederlag beräknas ske omkring den 20 december 2024.
Cedergrenska meddelar den 13 december att samtliga villkor för Erbjudandets fullföljande har uppfyllts. Cedergenska förklarar därmed Erbjudandet ovillkorat och meddelar att de fullföljer Erbjudandet. Cedergrenska förlänger acceptfristen till den 8 januari 2025. |
2021 | Utdelning från Dividend Sweden AB. För mer information se Dividend Sweden AB. |
2021 | Unitemission i samband med noteringen. arje (1) Unit består av en (1) aktie och en (1) teckningsoption av serie TO1. Teckningskurs: 16 kr per unit. Fyra (4) teckningsoptioner ger innehavaren rätten att under perioden från och med den 10 oktober 2022 till och med den 21 oktober 2022 teckna en (1) ny aktie i bolaget till en fast teckningskurs om 19,20 SEK per aktie. |
Aktie | Anledning | Nummer |
---|---|---|
För närvarande finns ingen information |
År | Information |
---|---|
|
|