Från och med den 15 augusti 2024 har du som är godkänd som upplagshavare eller lagerhållare av bränsle möjlighet att göra avdrag på vissa varor.
Från och med den 15 augusti 2024 har du som är godkänd som upplagshavare eller lagerhållare av bränsle, alkohol, tobak eller nikotin möjlighet att göra avdrag för skatt på varor som du levererat inom Sverige för väpnade styrkor tillhörande USA. Avdraget gäller för varor som används av eller för styrkorna, av den civilpersonal som följer med styrkorna, eller av styrkornas försäljnings- och serveringsställen eller liknande militära serviceverksamheter.
Du får bara göra avdrag om:
Du får även göra avdrag för skatt på bränsle som du har förbrukat för att kunna leverera en annan vara eller tjänst till de väpnade styrkorna. Då krävs det att du kan visa upp ett intyg från de väpnade styrkorna som visar att förutsättningarna för att få förbruka bränslet utan skatt är uppfyllda.
Här kan du få fram viktiga datum för ditt företag. Då kan du lätt se när du behöver betala in skatter, deklarera eller när du får utbetalningar.