Lördag den 13 september kl. 08.00-15.00 sker underhåll som kan medföra störningar och avbrott på Skatteverkets e-tjänster.
Den nya lösningen gäller i API:er Ombudshantering och Skattekonto, både för komplett testtjänst och driftsatt tjänst.
För API:erna Ombudshantering och Skattekonto kan du nu låta programvaran autentisera sig med ett organisationscertifikat innan den hämtar en access token. På det här sättet kan du välja den anropsmässigt smidigare lösningen Client Credential Grant (CCG) med organisationscertifikat som ett alternativ till Authorization Code Grant (ACG) med organisationscertifikat.
Lösningen innebär att det OAuth2 client secret som är kopplad till ditt OAuth2 client ID ersätts av ert organisationscertifikat.
Delta på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.