På skatteverket.se använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?
Snus och tuggtobak omfattas inte av EU-direktiven om tobaksbeskattning, utan beskattas enligt nationell svensk modell.
Tobaksskatten på snus och tuggtobak betalas av den som
Vid import av snus eller tuggtobak från tredje land betalas tobaksskatten på snus eller tuggtobak som huvudregel till Tullverket. Om varorna ägs av en godkänd lagerhållare när de övergår till fri omsättning betalas dock tobaksskatten till Skatteverket vid en senare tidpunkt.
Läs mer under Godkänd lagerhållare i vänstermenyn.
Snus och tuggtobak måste förses med varningstexter, innehållsdeklaration m.m. för att få säljas i Sverige. Kontakta Folkhälsomyndigheten för mer information om märkningskraven.
Här kan du få fram viktiga datum för ditt företag. Då kan du lätt se när du behöver betala in skatter, deklarera eller när du får utbetalningar.