KU13 – Kontrolluppgift – Särskild inkomstskatt för utomlands bosatta (SINK) - enbart rättelse av gamla år
SKV 2340
Information
Från inkomståret 2024 kommer du enbart att kunna lämna denna kontrolluppgift elektroniskt.
I de flesta fall ska du som arbetsgivare redovisa löner i en arbetsgivardeklaration. Men i vissa fall ska du lämna en kontrolluppgift istället. I vissa fall kan du lämna en kontrolluppgift om du inte lämnat arbetsgivardeklaration. Du ska aldrig redovisa ersättningarna i både en arbetsgivardeklaration och en kontrolluppgift.
Den här blanketten ska bara användas av dig som fortfarande ska lämna kontrolluppgift för utomlands bosatta om löner m.m.
Sammandrag
Blanketten Sammandrag av kontrolluppgifter (SKV 2304) ska alltid lämnas samtidigt med kontrolluppgifter, om de lämnas på papper. Använder du e-tjänsten behöver du inte lämna ett sammandrag av kontrolluppgifterna.
