KU20 – Kontrolluppgift – Ränteinkomst – enbart rättelse av gamla år
SKV 2323
Information
Från inkomståret 2026 kommer du enbart att kunna lämna denna kontrolluppgift elektroniskt.
I de flesta fall ska du som arbetsgivare redovisa löner i en arbetsgivardeklaration. Men i vissa fall ska du lämna en kontrolluppgift istället. I vissa fall kan du lämna en kontrolluppgift om du inte lämnat arbetsgivardeklaration. Du ska aldrig redovisa ersättningarna i både en arbetsgivardeklaration och en kontrolluppgift.
Den här blanketten ska du som är juridisk person (med undantag för dödsbon) använda när du ska lämna kontrolluppgift om ränteinkomst. Är du enskild näringsidkare eller privatperson ska du inte lämna kontrolluppgift om ränteinkomst. Istället ska du lämna uppgifter under övriga upplysningar i din inkomstdeklaration om den som fått räntan.
Kontrolluppgift om ränteinkomst (KU20) och ränteutgift (KU25)
Om du lämnar kontrolluppgifter på papper måste du också lämna blanketten sammandrag av kontrolluppgifter (SKV 2304). Denna ska du lämna in samtidigt med kontrolluppgifterna. Använder du e-tjänsten behöver du inte lämna något sammandrag.
