Skatteverkets riskbaserade kontroll av frisörföretag visar att branschen fortsatt brottas med fusk som snedvrider konkurrensen. Kontrollen visar på felaktigheter som oredovisade intäkter och löner samt brister i bokföringen. Kontrollavgifter togs ut hos en tredjedel av de besökta företagen och det fanns brister i 9 av 10 skatteutredningar.
Skatteverket har kontrollerat kassaregister och personalliggare hos 92 frisörföretag under mars till oktober 2023. Av de besökta företagen påfördes tre av tio kontrollavgifter på sammanlagt 570 000 kronor, den vanligast anledningen till det var att Skatteverkets kontrollköp inte registrerades i kassan.
Skatteverket har även utrett 47 frisörföretag under september 2023 till april 2025. I utredningarna hittade Skatteverket oredovisade intäkter och löner vilket resulterar i tillkommande skatter och avgifter med 12,4 miljoner kronor. De oredovisade intäkterna uppgick till 15,1 miljoner och de oredovisade lönerna till 8,8 miljoner. Det fanns även brister i flera företags bokföring.
– Det har saknats underlag till intäktsredovisningen och transaktioner på bankkonton har inte varit bokförda. Hos vissa företag har bokföringen saknats helt, säger Christoffer Blomqvist, samordnare av kontrollen på Skatteverket.
I många fall har kunderna Swishat till företrädarnas eller deras närståendes privata bankkonton, trots att det har varit betalningar till företaget. Flera av utredningarna har resulterat i att Skatteverket har gjort brottsanmälningar för bokföringsbrott och skattebrott. Underrättelser har också skickats till andra myndigheter när det har funnits misstanke om felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen, det har bland annat resulterat i återkrav av utbetalat stöd från Arbetsförmedlingen.
– Många av de besökta företagen har påförts kontrollavgifter. Det förekommer oredovisade löner och företrädarna gör privata uttag eller betalar ut löner till anställda utan att redovisa det, säger Christoffer Blomqvist.
Skatteverket utgår från en riskbedömning när det bestäms vilka företag som ska kontrolleras. Kontrollerna genomförs där risken för fel och fusk bedöms vara stor.
Bilder på kontaktpersonerna under Skatteverkets pressbilder på webben.
Kontaktpersoner för media
Christoffer Blomqvist, kontrollsamordnare
010-574 15 44
Skatteverkets presstjänst
010-575 04 44
Delta på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.