Sök
Skriv inga personuppgifter i sökfältet.
- Alla
- Privat
- Företag
- Föreningar
- Offentliga aktörer
- Om oss
- Sortera efter:
- Relevans
- Publicerad
Din sökning husbil gav 4 träffar
-
Om anställda får eller kan använda arbetsgivarens husbil privat uppkommer en skatte- och avgiftspliktig förmån. Hur du beräknar förmånsvärdet beror på om husbilen är klassad som personbil/lätt lastbil eller tung lastbil.
-
När din anställda får använda företagets bil för privata resor i mer än ringa omfattning är det en skattepliktig förmån. Du som arbetsgivare ska betala arbetsgivaravgifter och göra skatteavdrag beräknat på förmånsvärdet och kontant ersättning.
-
Som enskild näringsidkare får du göra kostnadsavdrag för inköp av saker och andra utgifter som är nödvändiga för att du ska kunna tjäna pengar i din verksamhet. Du får däremot aldrig dra av för privata levnadskostnader.
-
Oftast får du inte dra av moms när du köper en personbil. Du kan däremot få avdrag för moms på drivmedel och andra driftskostnader. Om du hyr en personbil kan du i de flesta fall dra av 50 procent av momsen.
