Din sökning e-legitimation gav 404 träffar
I e-tjänsten och på blanketten behövs det endast om du saknar ett person- eller samordningsnummer. Har du ett person- eller samordningsnummer ska du uppge det i ansökan.
I den här tjänsten kan du välja hur du vill att Flyttanmälan och anmälan om Särskild postadress ska kunna göras. Du lägger enkelt till en spärr som gör att det krävs e-legitimation för att ändra din adress i Skatteverkets tjänster.
N8 – Skogsavdrag – Substansminskningsavdrag (SKV 2155)
Här kan du ställa frågor om du har tekniska problem med våra e-tjänster eller webbplatsen
Skatteverket skickar en inkomstdeklaration till dig som ska deklarera. Du som har en digital brevlåda får deklarationen skickad dit. Har du ingen digital brevlåda får du deklarationen med posten senast 15 april.
Skatteverkets webbplats fungerar bäst i moderna webbläsare som till exempel Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox och Safari. Om du använder webbläsaren Internet Explorer rekommenderar vi att du byter webbläsare, eftersom vi inte stödjer den...
Här kan du skriva ut personbevis med uppgifter som gäller enbart dig. Du behöver ha en e-legitimation och tillgång till en skrivare. Logga in i e-tjänsten genom att trycka på den gula knappen Inloggning.
Anmälan – E-tjänster – Skattekonto (SKV 4808)
Det finns två olika sätt att ansluta sig till EMCS. Antingen använder du dig av e-tjänsten på skatteverket.se, eller web services, en direktuppkoppling mellan era och Skatteverkets servrar.
Här kan du som enskild näringsidkare ladda ner blanketten NE – Inkomst av näringsverksamhet – Enskilda näringsidkare (SKV 2161) eller logga in i e-tjänsten.