Fredag den 17 oktober klockan 04.00-12.00 sker ett planerat underhåll som kan medföra störningar och avbrott på Skatteverkets e-tjänster.
Din sökning anmälan efternamn gav 6 träffar
När du ska starta en ekonomisk förening ska du kontakta Bolagsverket. Hos Verksamt.se hittar du all information som du behöver. En bostadsrättsförening är en form av ekonomisk förening.
Det är viktigt att du anmäler eller ändrar organisationens adress, namn, ombud och skatteregistreringar. För att få behörighet till våra e-tjänster, till exempel föreningens Mina sidor, behöver du först ansöka om behörighet hos oss.
Du som driver en stiftelse ska sammanställa stiftelsens inkomster och utgifter varje år. Uppgifterna ska du redovisa till Skatteverket i en deklaration som heter Inkomstdeklaration 3.
Du som deklarerar åt en ideell förening eller ett trossamfund ska vanligtvis lämna Inkomstdeklaration 3 efter varje räkenskapsår. Vilka delar av deklarationen du ska fylla i beror på vilken typ av verksamhet föreningen eller trossamfundet bedriver.
Ni som driver ett trossamfund kan behöva betala skatt och registrera trossamfundet för moms, F-skatt eller som arbetsgivare. Om Myndigheten för stöd till trossamfund har beviljat trossamfundet avgiftshjälp kan ni få hjälp av oss på Skatteverket att t...
Om du betalar ut ersättning för arbete, till exempel lön eller arvode, i en ideell förening så ska du lämna uppgift om det i en arbetsgivardeklaration eller på en kontrolluppgift. Du kan även behöva dra skatt och betala arbetsgivaravgifter.