Din sökning Blanketter gav 1,073 träffar
Betalning av skatt ska ske vid olika tidpunkter beroende på om ni är godkänd som lagerhållare, registrerad mottagare, registrerad EU-handlare eller inte.
KU52 – Statement of earnings and deductions – Foreign insurance or foreign PEPP (SKV 2327)
Application – Special income tax on non-residents (SKV 4350_en)
Finansiella företag från utlandet som säljer produkter eller erbjuder tjänster på den svenska marknaden utan att inrätta en filial eller liknande i Sverige, anses bedriva en gränsöverskridande verksamhet här.
Om du har fått en inkomst från utlandet som är skattepliktig både i Sverige och i utlandet kan dubbelbeskattningen undanröjas på olika sätt. Inkomsten kan vara undantagen från beskattning enligt Sveriges interna regler, till exempel sexmånadersregeln...
Nikotinskatt ska betalas för vissa nikotinprodukter. Skatten ska betalas för e-vätskor och andra nikotinhaltiga produkter. Här kan du som är näringsidkare läsa om vem som ska betala och hur det går till.
Här hittar du exempel på hur KU55 ska fyllas i vid olika situationer, till exempel vid försäljning av en del av bostadsrätten eller när bostadsrätten har överlåtits eller förvärvats i flera steg.
Här hittar du exempel på hur KU55 ska fyllas i vid olika situationer, till exempel vid försäljning av en del av bostadsrätten eller när bostadsrätten har överlåtits eller förvärvats i flera steg.
Du som är registrerad som arbetsgivare ska redovisa utbetalda ersättningar, avdragen skatt och arbetsgivaravgifter i en arbetsgivardeklaration för varje redovisningsperiod. Använd gärna e-tjänsten Lämna arbetsgivardeklaration när du ska deklarera.
Tobaksskatt ska betalas i Sverige vid distansförsäljning av cigaretter, cigarrer, cigariller, röktobak, snus, tuggtobak och övrig tobak.