Skriv inga personuppgifter i sökfältet.
Din sökning Blanketter gav 1,037 träffar
I e-tjänsten och på blanketten behövs det endast om du saknar ett person- eller samordningsnummer. Har du ett person- eller samordningsnummer ska du uppge det i ansökan.
I vår e-tjänst ställer vi frågor för bedömning av uthyrning. I blanketten, under Arbetsinkomst, frågar vi om du har en utländsk arbetsgivare men utför arbetet i Sverige för en svensk uppdragsgivare samt namnet på uppdragsgivaren.
Du kan ansöka om SINK i vår e-tjänst Ansökan om särskild inkomstskatt eller på blanketten Ansökan - Särskild inkomstskatt för utomlands bosatta (SKV 4350). E-tjänsten hjälper dig att fylla i ansökan så att alla nödvändiga uppgifter kommer med.
I e-tjänsten ja. På blanketten behövs det endast om du saknar ett person- eller samordningsnummer.
I vår e-tjänst ställer vi frågor för bedömning av uthyrning. I blanketten, under Arbetsinkomst, frågar vi om arbetstagaren har en utländsk arbetsgivare men utför arbetet i Sverige för en svensk uppdragsgivare, samt namnet på uppdragsgivaren.
Arbetstagaren kan antingen söka själv eller så kan arbetsgivaren göra det åt arbetstagaren. Antingen via vår e-tjänst eller via blankett. E-tjänsten hjälper den som fyller i ansökan att få med alla nödvändiga uppgifter.
Frågor & svar - SINK
Svar på vanliga frågor om SINK - särskild inkomstskatt
Frågor och svar - Ekonomiskt arbetsgivarbegrepp
Återbetalning avfall