Extra bolagsstämma i Emitor beslöt den 27 december 2004 att sätta ned aktiekapitalet genom en minskning av aktiernas nominella belopp och därvid skifta ut aktierna i det helägda dotterbolaget FormPipe Software AB (FormPipe Software) till aktieägarna i Emitor.
För en aktie i Emitor erhölls en aktie i FormPipe Software.
Avstämningsdag för erhållande av aktier i FormPipe Software var den 30 december 2004.
Sista dag för handel med aktier i Emitor med rätt att deltaga i utskiftningen var den 27 december 2004.
Emitor har gjort bedömningen att förutsättning för skattefrihet för mottagen utdelning av aktier i FormPipe Software är uppfyllda. Utdelningen ska i så fall inte beskattas. I stället ska anskaffningsutgiften för aktierna i Emitor delas upp mellan dessa aktier och de erhållna aktierna i FormPipe Software. Detta görs på så sätt att värdeminskningen av en aktie i Emitor på grund av utdelningen hänförs till den utdelade aktien i FormPipe Software. Återstoden av anskaffningsutgiften för aktien i Emitor blir ny anskaffningsutgift för denna aktie.
Aktierna i Emitor är noterade på Nya Marknaden.
Den sista dagen för handel med aktier i Emitor med rätt till utdelning av aktier i FormPipe Software var den 27 december 2004. Den läg-sta betalkursen för en aktie i Emitor var denna dag 3,12 kr. Medianen av de lägsta betalkurserna enligt ovan var 1,69 kr.
Av den ursprungliga anskaffningsutgiften för en aktie i Emitor bör där-för (1,69/3,12) 54 procent hänföras till aktien i Emitor och 46 procent till aktien i FormPipe Software.
¹Skatteverket har lämnat allmänna råd om fördelningen av anskaffningsutgiften, se SKV A 2005:43.
Skatteverkets rättsinformation har flyttat till den nya webbplatsen Rättslig vägledning. Skatteverkets handledningar har upphört att tryckas och ersätts av Rättslig vägledning.