På skatteverket.se använder vi kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse. Genom att använda vår webbplats godkänner du detta. Vad är cookies?

Jag förstår
Meny

Just nu är det svårt att ringa in sin deklaration på telefon 020-56100. Vi jobbar på att lösa problemet så snart som möjligt. 

Just nu kan det vara svårt att komma fram till Skatteverkets växel, på grund av tekniska problem.

Logotyp, till startsidan

Sveriges församlingar genom tiderna

Församlingarna kommunvis

Förteckningen upptar samtliga i huvudförteckningen upptagna församlingar, kyrkobokföringsdistrikt och motsvarande ordnade efter nuvarande kommunindelning. Varje församling (med undantag av flyttade militärförsamlingar) redovisas endast under den kommun dit den huvudsakligen hör. Upphörda enheter har försetts med asterisk (*). Hänvisningar görs vidare från vissa äldre namnformer.
Vid varje kommun redovisas dessutom SCB:s kommunkod samt det fögderi kommunen tillhör, det senare på grund av lokala skattemyndighetens betydelse för folkbokföringen.

Ale 1521
Ale-Vättle fögderi
Hålanda
Kilanda
Nol-Alafors kbfd*
Nödinge
Skepplanda
Starrkärr
Starrkärrs kbfd*

Alingsås 1582
Alingsås fögderi
Alingsås (-1619), se Alingsås landsförsamling*
Alingsås (1967-)
Alingsås landsförsamling*
Alingsås reformerta*
Alingsås stadsförsamling, se Alingsås
Bälinge*
Erska Genneved*
Hemsjö
Långared
Magra
Mellby, se Stora Mellby
Rödene*
Stora Mellby
Ödenäs

Alvesta 0764
Växjö fögderi
Alvesta

Aringsås, se Alvesta
Blädinge
Hjortsberga, se Hjortsberga med Kvenneberga
Hjortsberga med Kvenneberga
Härlöv
Kvenneberga*
Lekaryd
Mistelås
Moheda
Skatelöv
Slätthög
Torsås, se Västra Torsås
Vislanda
Västra Torsås

Aneby 0604
Tranås fögderi
Askeryd
Bredestad
Bälaryd
Frinnaryd
Haurida
Lommaryd
Marbäck
Vireda

Arboga 1984
Köpings fögderi
Arboga kbfd*
Arboga landsförsamling
Arboga stadsförsamling

Götlunda
Lunger*
Medåker
Sankt Laurentii*
Sankt Nikolai, se Arboga landsförsamling
Sankt Olof*
Sankt Petri och Pauli, se Arboga stadsförsamling
Säterbo*
Säterbo kbfd*
Uppkyrka, se Arboga landsförsamling

Arjeplog 2506
Arvidsjaurs fögderi
Arjeplog
Arjeplogs kbfd
Nasafjäll*
Silbojokk*
Södra Bergnäs kbfd

Arvidsjaur 2505
Arvidsjaurs fögderi
Arvidsjaur
Arvidsjaurs kbfd
Glommersträsks kbfd

Arvika 1784
Arvika fögderi
Arvika, se Arvika västra
Arvika köping, se Arvika östra
Arvika landsförsamling, se Arvika västra
Arvika stadsförsamling, se Arvika östra
Arvika västra
Arvika östra
Bogen
Brunskog
Brunskogs västra kbfd*
Brunskogs östra kbfd*
Glava
Gunnarskog
Högerud
Mangskog
Ny
Stavnäs
Älgå

Askersund 1882
Hallsbergs fögderi
Askersund (-1643), se Askersunds landsförsamling*
Askersund (1965-)
Askersunds landsförsamling*
Askersunds stadsförsamling, se Askersund
Hammar
Lerbäck
Snavlunda

Avesta 2084
Avesta fögderi
Avesta
By
By kbfd
Folkärna
Folkärna kbfd
Grytnäs
Horndals kbfd
Krylbo kbfd

Bengtsfors 1560
Åmåls fögderi
Billingsfors bruksförsamling*
Bäcke
Laxarby
Noreby*
Steneby
Tisselskog
Torrskog
Vårvik
Ärtemark
Ödskölt

Berg 2326
Östersunds fögderi
Berg
Gillhov*
Hackås
Klövsjö
Myssjö
Oviken
Rätan
Storsjö
Åsarne

Bjurholm 2403
Umeå fögderi
Bjurholm

Bjuv 1260
Helsingborgs fögderi
Bjuv
Ekeby
Norra Vram
Risekatslösa
Vram, se Norra Vram

Boden 2582
Bodens fögderi
Bodens kbfd*
Edefors
Gunnarsbyn
Råneå övre kbfd*
Överluleå
Överluleå kbfd*

Bollnäs 2183
Bollnäs fögderi
Annefors*
Arbrå
Bollnäs
Hanebo
Katrineberg*
Rengsjö
Segersta
Svabensverk* (ej församling)
Undersvik

Borgholm 0885
Borgholms fögderi
Alböke
Borg, se Borgholm
Borgholm
Bredsätra
Böda
Egby
Föra
Gärdslösa
Högby
Högsrum
Källa
Köping

Långlöt
Löt
Persnäs
Runsten
Räpplinge

Borlänge 2081
Borlänge fögderi
Amsberg*
Borlänge kbfd
Borlänge och Domnarvets kbfd, se Borlänge Ofd
Stora Tuna
Stora Tuna kbfd
Torsång
Tuna, se Stora Tuna

Borås 1583
Borås fögderi
Bollebygd
Borgstena
Borås, se Borås Caroli
Borås Caroli
Borås Gustav Adolf
Bredared
Brämhult
Dannike
Fristad
Gingri
Hedared*
Kinnarumma
Ljushult
Längjum*
Ragnhildsdal, se Rångedala
Rångedala
Sandhult
Seglora
Toarp
Torpa*
Tämta
Tärby
Töllsjö
Vänga
Äspered

Botkyrka 0127
Huddinge fögderi
Botkyrka

Botkyrka kbfd*
Grödinge
Tumba
Tumba kbfd*

Boxholm 0560
Mjölby fögderi
Blåvik
Ekeby
Ekeby norra kbfd*
Ekeby södra kbfd*
Malexander
Rinna
Åsbo

Bromölla 1162
Kristianstads fögderi
Gualöv
Ivetofta
Nordansjö, se Näsum
Näsum

Bräcke 2305
Östersunds fögderi
Bodsjö
Bräcke
Håsjö
Hällesjö
Nyhem
Revsund
Rotakäl, se Hällesjö
Sundsjö

Burlöv 1231
Malmö fögderi
Burlöv

Båstad 1168
Ängelholms fögderi
Båstad
Förslöv
Grevie
Hov
Karup i Bjäre, se Västra Karup
Karup i Höks härad, se Östra Karup
Torekov

Västra Karup
Östra Karup

Dals-Ed 1504
Åmåls fögderi
Dals-Ed
Ed, se Dals-Ed
Gesäter
Håbol
Nössemark
Rölanda
Töftedal
Västra Ed, se Dals-Ed

Danderyd 0162
Danderyds fögderi
Danderyd
Djursholm* (ej församling)
Stocksund* (ej församling)

Degerfors 1862
Karlskoga fögderi
Degerfors
Nysund
Sund, se Nysund

Dorotea 2425
Vilhelmina fögderi
Bergvattnet, se Dorotea
Dorotea
Risbäck

Eda 1730
Arvika fögderi
Eda
Eda norra kbfd*
Eda södra kbfd*
Järnskog
Köla
Skillingmark

Ekerö 0125
Solna fögderi
Adelsö
Askanäs, se Ekerö
Birka, se Adelsö

Ekerö
Färentuna
Hilleshög
Lovö
Munsö
Skå
Sånga

Eksjö 0686
Eksjö fögderi
Bellö
Edshult
Eksjö
Eksjö landsförsamling*
Eksjö stadsförsamling, se Eksjö
Hult
Hässleby
Höreda
Ingatorp
Kråkshult
Mellby
Östgöta trängkår*

Ernmaboda 0862
Kalmar fögderi
Algutsboda
Emmaboda
Långasjö
Vissefjärda

Enköping 0381
Enköpings fögderi
Aggaholm, se Holm
Altuna
Arnö*
Biskopskulla
Boglösa
Bondarnö, se Arnö*
Bondkulla, se Kulla
Bred
Enköping
Enköpings-Näs
Fittja
Fröslunda
Frösthult
Giresta
Gryta
Hacksta

Hjälsta
Holm
Husaby Gismark, se Husby-Sjutolft
Husabytrögd, se Kungs-Husby
Husby-Sjutolft
Härkeberga
Härnevi
Kulla
Kulla, se även Biskopskulla
Kungs-Husby
Lillkyrka
Litslena
Långtora
Löt
Nysätra
Näs, se Enköpings-Näs
Sankt Egidii, se Enköping
Sankt Ilian, se Enköping
Sankt Olof*
Simtuna
Sparrsätra
Svinnegarn
Teda
Tillinge
Torstuna
Torsvi
Vallby
Veckholm
Villberga
Vårfrukyrka*
Österunda

Eskilstuna 0484
Eskilstuna fögderi
Barva
Eskilstuna*
Eskilstuna Fors
Eskilstuna Kloster
Fors, se Eskilstuna Fors
Gillberga
Hammarby
Husby, se Husby-Rekarne
Husby Byringe, se Husby-Rekarne
Husby-Rekarne
Hällby
Jäder
Kjula
Kloster, se Eskilstuna Kloster
Lista

Näshulta
Råby, se Råby-Rekarne
Råby-Rekarne
Stenkvista
Sundby
Torshälla
Torshälla landsförsamling, se Hällby
Torshälla stadsförsamling, se Torshälla
Tumbo
Tuna, se Eskilstuna Kloster
Vallby
Västerfors, se Eskilstuna Fors
Västermo
Ärla
Öja
Österfors, se Eskilstuna Kloster

Eslöv 1285
Eslövs fögderi
Billinge
Borlunda
Bosarp
Dapraströ, se Östra Strö
Eslöv
Eslövs kbfd*
Gullarp*
Gårdstånga
Hammarlunda
Harlösa
Holmby
Hurva
Högseröd
Karaby, se Östra Karaby
Näs, se Trollenäs
Onströ, se Västra Strö
Remmarlöv*
Reslöv
Sallerup, se Eslöv
Skarhult
Skeglinge
Stehag
Strö (i Onsjö härad), se Västra Strö
Strö (i Frosta härad), se Östra Strö
Trollenäs
Väggarp, se Örtofta
Västra Sallerup, se Eslöv
Västra Sallerups kbfd*
Västra Strö

Örtofta
Öslöv*
Östra Karaby
Östra Strö

Essunga 1603
Skara fögderi
Barne-Asaka
Bäreberg
Essunga
Främmestad
Fåglum
Kyrkås
Lekåsa
Malma
Sandbäck, se Kyrkås
Asaka, se Barne-Åsaka

Fagersta 1982
Fagersta fögderi
Våla, se Västervåla
Västanfors
Västervåla

Falkenberg 1382
Falkenbergs fögderi
Abild
Alfshög
Asige
Askome
Eftra
Fagered
Falkenberg
Gamla Falkenberg, se Falkenberg
Gunnarp
Gällared
Krogsered
Källsjö
Köinge
Ljungby
Morup
Nya Falkenberg*
Okome
Skrea
Slöinge
Stafsinge
Svartrå
Ullared

Vessige
Vinberg
Årstad
Älvsered

Falköping 1686
Falköpings fögderi
Agnestad, se Falköpings landsförsamling*
Bjurum
Bolum*
Borgunda
Borna, se Borgunda
Brismene
Broddetorp
Brunnhem
Börstig
Dala
Döve*
Elin*
Falekvarna*
Falköping
Falköpings landsförsamling*
Falköpings stadsförsamling, se Falköping
Fivlered
Flittorp*
Floby
Friggeråker
Grolanda
Gudhem
Gökhem
Göteve
Holma*
Hornborga*
Håkantorp
Hänger*
Hällestad
Högstena
Jäla
Karleby
Kinneved
Kleva, se Vilske-Kleva
Kyrketorp, se Södra Kyrketorp
Kälvene
Leaby*
Lovene*
Luttra Marka

Mularp
Mussla*
Mårby, se Bjurum
Norra Åsarp
Näs
Saleby övra*
Sandhem, se Mussla*
Segerstad
Sjögerås*
Skärvum
Skörstorp
Slöta
Smedby*
Smula
Solberga
Stenstorp
Synnerål*
Sätuna*
Södra Kyrketorp
Sörby
Tiarp
Torbjörntorp
Trävattna
Tunhem, se Östra Tunhem
Ugglum
Ullene
Valtorp
Vartofta-Åsaka
Vilske-Kleva
Vist
Vistorp
Vårkumla
Yllestad
Åsaka, se Vartofta-Åsaka
Åsarp, se Norra Åsarp
Åsle
Östra Tunhem

Falun 2080
Falu fögderi
Aspeboda
Bjursås
Enviken
Falu Kristine
Grycksbo kbfd
Hosjö
Kopparberg, se Stora Kopparberg
Kopparbergs kbfd, se Stora Kopparbergs kbfd

Stora Kopparberg
Stora Kopparbergs kbfd
Sundborn
Svartnäs
Svärdsjö
Vika

Filipstad 1782
Filipstads fögderi
Berget, se Färnebo*
Brattfors
Filipstad
Filipstads landsförsamling, se Färnebo*
Färnebo*
Gåsborn
Kroppa
Kroppa kbfd*
Nordmark
Näsräm, se Rämmen
Rämmen
Värmlandsberg, se Färnebo*

Finspång 0562
Norrköpings fögderi
Finspångs kbfd*
Hällestad
Regna
Risinge
Risinge kbfd*
Skedevi
Skedevi norra kbfområde*
Skedevi södra kbfområde*

Flen 0482
Katrineholms fögderi
Bettna
Blacksta
Dunker
Flen
Forssa
Helgesta
Hyltinge
Lilla Malma
Lilla Mellösa, se Mellösa
Malma, se Lilla Malma
Mellösa
Vadsbro
Årdala

Forshaga 1763
Karlstads fögderi
Forshaga
Nedre Ullerud
Yttre Ullerud, se Nedre Ullerud
Övre Ullerud

Färgelanda 1507
Vänersborgs fögderi
Färgelanda
Högsäter
Järbo
Lerdal
Råggärd
Rännelanda
Torp
Ödeborg

Gagnef 2026
Borlänge fögderi
Floda
Gagnef
Mockfjärd

Gislaved 0662
Värnamo fögderi
Anderstorp
Anderstorps kbfd*
Bosebo
Burseryd
Båraryd, se Gislaved
Gislaved
Gryteryd
Gyllenfors kbfd*
Hestra i Mo härad, se Norra Hestra
Hestra i Västbo, se Södra Hestra
Kållerstad
Norra Hestra
Reftele
Sandvik
Stengårdshult
Södra Hestra
Valdshult
Villstad
Våthult
Väcklinge*
Ås
Öreryd

Gnosjö 0617
Värnamo fögderi
Gnosjö
Kulltorp
Källeryd
Kävsjö
Åsenhöga

Gotland 0980
Gotlands fögderi
Akebäck
Ala
Alskog
Alva
Anga
Ardre
Atlingbo
Bara*
Barlingbo
Björke
Boge
Bro
Bunge
Burs
Buttle
Bäl
Dalhem
Eke
Ekeby
Eksta
Elinghem*
Endre
Eskelhem
Etelhem
Fardhem
Fide
Fleringe
Fole
Follingbo
Fröjel
Fårö
Gammelgarn
Gann*
Ganthem
Garde
Gerum
Gothem
Grötlingbo
Guldrupe

Hablingbo
Hall
Halla
Hamra
Hangvar
Havdhem
Hejde
Hejdeby
Hejnum
Hellvi
Hemse
Hogrän
Hörsne, se Hörsne med Bara
Hörsne med Bara
Klinte
Kräklingbo
Källunge
Lau
Levide
Linde
Lojsta
Lokrume
Lummelunda
Lye
Lärbro
Martebo
Mästerby
Norrlanda
Nyagarn, se Östergarn
När
Näs
Othem
Roma
Rone
Rute
Sanda
Sankta Maria, se Visby domkyrkoförsamling
Sankt Clemens*
Sankt Drotten*
Sankt Hans*
Sankt Lars*
Sankt Mikael*
Sankt Olof*
Sankt Per*
Silte
Sjonhem
Sproge
Stenkumla
Stenkyrka
Stånga
Sundre
Tingstäde
Tofta
Träkumla
Vall
Vallstena
Vamlingbo
Viklau
Visby, se Visby domkyrkoförsamling
Visby domkyrkoförsamling
Visby landsförsamling*
Visby ryska*
Visby stadsförsamling, se Visby domkyrkoförsamling
Vänge
Väskinde
Västergarn
Västerhejde
Väte
Öja
Östergarn

Grums 1764
Karlstads fögderi
Borgvik
Ed
Grums
Värmskog

Grästorp 1602
Lidköpings fögderi
Bjärby
Flakeberg
Flo
Grästorp i Tengene* (ej församling)
Hyringa
Håle
Längnum
Olunda*
Sal
Särestad
Tengene
Trökörna
Tång
Ås

Gullspång 1643
Mariestads fögderi
Amnehärad
Fagerlid*
Hova
Råda, se Södra Råda
Södra Råda

Gällivare 2523
Gällivare fögderi
Gällivare
Gällivare kbfd
Hakkas
Hakkas kbfd*
Malmberget
Malmbergets kbfd*
Nattavaara kbfd
Nilivaara
Niilivaara kbfd*
Vitträsks kbfd*

Gävle 2180
Gävle fögderi
Gävle, se Gävle Heliga Trefaldighet
Gävle Heliga Trefaldighet
Gävle hospitalsförsamling*
Gävle Maria
Gävle romersk-katolska
Gävle Staffan
Gävle Tomas
Hamrånge
Hedesunda
Hille
Valbo

Göteborg 1480
Göteborgs fögderi
Allmänna straffängelset*
Amiralitetsvarvsförsamlingen, se Göteborgs Karl Johan
Andra Göta artilleriregemente, se Smålands artilleriregemente*
Angered
Askim
Backa
Bergsjön
Bergsjöns kbfd*

Bergum
Biskopsgarden
Biskopsgårdens kbfd*
Björlanda
Brämaregården
Brämaregårdens kbfd*
Carl Johan, se Göteborgs Karl Johan
Domkyrkoförsamlingen i Göteborg
Flottan, se Nya Varvet*
Frölunda, se Västra Frölunda
Förenade Kustförsamlingen, se Göteborgs Karl Johan
Gamla varvet, se Göteborgs Karl Johan
Gamlestads kbfd*
Gunnared
Gustavi och Kristine, se Domkyrkoförsamlingen i Göteborg
Göta artilleriregemente, se Göteborgs garnisonsförsamling*
Götaholm, se Nylöse
Göteborgs Annedal
Göteborgs domkyrkoförsamling, se Domkyrkoförsamlingen i Göteborg
Göteborgs engelska
Göteborgs fattighusförsamling*
Göteborgs Gamlestad, se Nylöse
Göteborgs garnisonsförsamling*
Göteborgs Gustaivi, se Domkyrkoförsamlingen i Göteborg
Göteborgs Haga
Göteborgs hospitalsförsamling, se Nylöse
Göteborgs Johanneberg
Göteborgs Karl Johan
Göteborgs katolska
Göteborgs Kristine*
Göteborgs lutherska*
Göteborgs Masthugg
Göteborgs mosaiska
Göteborgs Oskar Fredrik
Göteborgs reformerta* (1600-talet)
Göteborgs reformerta (1700-talet), se Göteborgs engelska
Göteborgs Sankt Pauli
Göteborgs spinnhusförsamling*
Göteborgs svenska, se Domkyrkoförsamlingen i Göteborg
Göteborgs Tyska Göteborgs Vasa
Härlanda
Högsbo
Kortedala
Kortedala kbfd*
Kronohospitalsförsamlingen, se Nylöse
Lundby
Lundby kbfd*
Länshäktet, se Allmänna straffängelset*
Majorna, se Marieberg*
Marieberg*
Nya Varvet*
Nya Älvsborg*
Ny-Elfsborgs slottsförsamling, se Nya Älvsborg*
Nylöse
Nylöse kbfd*
Privata församlingen, se Göteborgs Karl Johan
Rödbo
Stadens fattighus och Allmänna
arbets- och korrektionsinrättningen, se Göteborgs fattighusförsamling*
Styrsö
Säve
Törslanda
Tuve
Tynnered
Tynnereds kbfd*
Utby*
Västra Frölunda
Västra Frölunda kbfd*
Älvsborg
Älvsborg, se även Nylöse
Älvsborgs kbfd*
Örgryte

Götene 1661
Lidköpings fögderi
Bjurum*
Bolum*
Broby
Forshem
Fullösa
Götene
Hangelösa
Holmestad
Husaby

Kestad
Kinne-Kleva
Kinne-Vedum Kleva, se Kinne-Kleva
Källby
Ledsjö
Medelplana
Ova
Sil
Skeby
Skälvum
Vedum, se Kinne-Vedum
Västerplana
Vättlösa
Österplana

Habo 1623
Tidaholms fögderi
Brandstorp
Fiskebäck*
Gustav Adolf
Habo

Hagfors 1783
Hagfors fögderi
Deglunden, se Gustav Adolf
Ekshärad
Gustav Adolf
Hagfors
Hökeshara, se Ekshärad
Norra Råda
Råda, se Norra Råda
Sunnemo
Tutemo, se Sunnemo

Hallsberg 1861
Hallsbergs fögderi
Bo
Hallsberg
Sköllersta
Svennevad
Viby
Övre Svennevad, se Bo

Hallstahammar 1961
Västerås fögderi
Berg

Hallstahammar
Kolbäck
Svedvi, se Hallstahammar
Säby

Halmstad 1380
Halmstads fögderi
Breared
Eldsberga
Enslöv
Getinge
Halmstad (till 1200-talet), se Övraby
Halmstad (senare), se Sankt Nikolai
Halmstads mosaiska*
Harplinge
Holm
Kvibille
Martin Luther
Oskarström
Rävinge
Sankt Nikolai
Skeppsholm, se Holm
Slättäkra
Snöstorp
Steninge
Söndrum
Trönninge
Tönnersjö
Vapnö
Övraby

Hammarö 1761
Karlstads fögderi
Hammarö
Hammarö kbfd*
Skoghalls kbfd*

Haninge 0136
Handens fögderi
Dalarö
Dalarö skans*
Muskö
Ornö
Utö
Västerhaninge
Österhaninge
Österhaninge norra kbfd*
Österhaninge södra kbfd*

Haparanda 2583
Haparanda fögderi
Haparanda kbfd*
Karl Gustav
Karungi, se Karl Gustav
Nedertorneå, se Nedertorneå-Haparanda
Nedertorneå-Haparanda
Nedertorneå kbfd*
Seskarö kbfd*

Heby 1917
Sala fögderi
Enåker
Harbo
Huddunge
Lövsta, se Västerlövsta
Nora
Skarpalövsta, se Västerlövsta
Vittinge
Våla, se Östervåla
Västerlövsta
Östervåla

Hedemora 2083
Avesta fögderi
Garpenberg
Hedemora
Hedemora landsförsamling*
Hedemora stadsförsamling, se Hedemora
Husby
Husby kbfd
Långshyttans kbfd
Norns bruksförsamling*
Stjärnsund*
Stjärnsunds kbfd*

Helsingborg 1283
Helsingborgs fögderi
Allerum
Bårslöv
Filborna
Fjärestad
Fleninge
Frillestad
Helsingborg, se Helsingborgs Maria

Helsingborgs garnisonsförsamling*
Helsingborgs Gustav Adolf
Helsingborgs landsförsamling*
Helsingborgs Maria
Helsingborgs stadsförsamling, se Helsingborgs Maria
Hässlunda
Kattarp
Kropp
Kvistofta
Mörarp
Ottarp
Raus
Sankt Clernens*
Sankt Peter*
Välinge
Välluv

Herrljunga 1566
Alingsås fögderi
Alboga
Björke, se Södra Björke
Broddarp
Bråttensby
Eggvena
Eriksberg
Fölene
Grude
Herrljunga
Hov
Hudene
Jällby
Källunga
Mjäldrunga
Molla
Norra Särn*
Od
Remmene
Skölvene
Säm, se Norra Säm*
Södra Björke
Tarsled*
Vesene öra

Hjo 1684
Tidaholms fögderi
Fridene

Fågelås, se Norra Fågelås
Fågelås kapell, se Södra Fågelås
Grevbäck
Hjo
Hjo landsförsamling*
Hjo stadsförsamling, se Hjo
Korsberga
Mofalla
Norra Fågelås
Nykyrke*
Södra Fågelås

Hofors 2104
Sandvikens fögderi
Hofors
Torsåker

Huddinge 0126
Huddinge fögderi
Flemingsberg
Huddinge
Sankt Mikael
Trångsund

Hudiksvall 2184
Hudiksvalls fögderi
Bjuråker
Delsbo
Enånger
Forsa
Hudiksvall
Hälsingtuna
Hög
Idenor
Nianfors*
Njutånger
Norrbo
Rogsta
Tuna, se Hälsingtuna

Hultsfred 0860
Vimmerby fögderi
Gottfridsdal, se Gårdveda*
Gårdveda*
Gårdveda kbfd*
Hultsfred
Hultsfreds kbfd*

Järeda
Lönneberga
Molilja, se Målilla med Gårdveda
Målilla, se Målilla med Gårdveda
Målilla kbfd*
Målilla med Gårdveda
Mörlunda
Tveta
Vena
Vena kbfd*
Virserum

Hylte 1315
Halmstads fögderi
Drängsered
Femsjö
Färgaryd
Jälluntofta
Kinnared
Långaryd
Sofia Magdalena, se Drängsered
Södra Unnaryd
Torup
Unnaryd, se Södra Unnaryd

Håbo 0305
Enköpings fögderi
Ekby, se Häggeby
Flasta, se Skokloster
Häggeby
Kalmar
Sko, se Skokloster
Skokloster
Yttergran
Övergran

Hällefors 1863
Lindesbergs fögderi
Grythyttan
Hjulsjö
Hällefors

Härjedalen 2361
Östersunds fögderi
Hede
Hede lappförsamling, se Tännäs lappförsamling*

Hogdal, se Ytterhogdal
Lillhärdal
Linsell
Ljusnedal
Ljusnedals lappförsamling, se Tännäs lappförsamling*
Mässlinge, se Ljusnedal
Sveg
Tännäs
Tännäs lappförsamling*
Vemdalen
Ytterhogdal
Älvros
Ängersjö
Överhogdal

Härnösand 2280
Härnösands fögderi
Hemsö
Häggdånger
Härnö*
Härnösand, se Härnösands domkyrkoförsamling
Härnösands domkyrkoförsamling
Härnösands hospitalsförsamling*
Högsjö
Stigsjö
Säbrå
Viksjö
Västanå bruksförsamling*

Härryda 1401
Mölndals fögderi
Björketorp
Härryda
Landvetter
Råda

Hässleholm 1183
Hässleholms fögderi
Brönnestad
Farstorp
Finja
Gumlösa
Häglinge
Hässleholm
Hästveda
Hörja

Ignaberga
Matteröd
Mellby, se Norra Mellby
Norra Mellby
Norra Sandby
Norra Åkarp
Nävlinge
Röke
Sandby, se Norra Sandby
Skånska trängkåren*
Stoby
Sörby
Torup, se Västra Torup
Vankiva
Verum
Vinslöv
Vittsjö
Västra Torup
Åkarp, se Norra Åkarp

Höganäs 1284
Helsingborgs fögderi
Brunnby
Farhult
Höganäs
Jonstorp
Viken
Väsby

Högsby 0821
Oskarshamns fögderi
Fagerhult
Fågelfors
Högsby
Långemåla

Hörby 1266
Eslövs fögderi
Fulltofta
Hörby
Lyby
Långaröd
Rörum, se Södra Rörum
Sallerup, se Östra Sallerup
Svensköp
Södra Rörum
Västerstad

Äspinge Österstad, se Östraby
Östraby
Östra Sallerup
Östra Äspinge, se Äspinge

Höör 1267
Eslövs fögderi
Bosjökloster
Gudmuntorp
Hallaröd
Höör
Klinta, se Bosjökloster
Munkarp
Norra Rörum
Rörum, se Norra Rörum
Tjörnarp

Jokkmokk 2510
Bodens fögderi
Jokkmokk
Jokkmokks kbfd*
Kvikkjokk*
Kvikkjokks kbfd*
Porjus
Porjus kbfd*
Puottaure kbfd*
Vuollerim
Vuollerims kbfd*

Järfälla 0123
Jakobsbergs fögderi
Järfälla
Järfälla norra kbfd*
Järfälla södra kbfd*

Jönköping 0680
Jönköpings fögderi
Andra Göta artilleriregemente, se Smålands artilleriregemente*
Angerdshestra
Bankeryd
Barnarp
Bottnaryd
Gränna (-1652), se Gränna landsförsamling*
Gränna (1963-)

Gränna landsförsamling*
Gränna stadsförsamling, se Gränna
Hakarp
Huskvarna
Jära*
Järsnäs
Järstorp
Jönköping, se Jönköpings Kristina
Jönköpings hospitalsförsamling*
Jönköpings Kristina
Jönköpings slottsförsamling, se Jönköpings Sofia
Jönköpings Sofia
Jönköpings stadsförsamling, se Jönköpings Kristina
Jönköpings västra, se Jönköpings Sofia
Jönköpings östra, se Jönköpings Kristina
Kumlaby*
Lekeryd
Ljungarum
Mulseryd
Månsarp
Nackebo*
Norrahammar
Norra Unnaryd
Rogberga
Sandseryd, se Norrahammar
Sanna*
Skärstad
Smålands artilleriregemente*
Ströja, se Visingsö
Svarttorp
Unnaryd, se Norra Unnaryd
Vallgårda*
Visingsö
Älgaryd*
Ödestugu
Öggestorp
Ölmstad

Kalix 2514
Kalix fögderi
Kalix, se Nederkalix
Morjärvs kbfd
Nederkalix
Töre
Töre kbfd

Kalmar 0880
Kalmar fögderi
Arby
Arby kapell, se Karlslunda
Dörby
Förlösa
Hagby
Halltorp
Heliga korset
Hossmo
Kalmar, se Kalmar domkyrkoförsamling
Kalmar domkyrkoförsamling
Kalmar landsförsamling*
Kalmar mosaiska
Kalmar Sankt Johannes
Kalmar slottsförsamling*
Kalmar stadsförsamling, se Kalmar domkyrkoförsamling
Kalmar tyska*
Karlslunda
Kläckeberga
Ljungby
Mor-torp
Ryssby
Sankta Birgitta* (medeltiden)
Sankta Birgitta (1989-)
Sankta Gertrud, se Kalmar landsförsamling*
Två systrar
Voxtorp
Åby

Karlsborg 1637
Skövde fögderi
Brevik
Karlsborg
Karlsborgs garnisonsförsamling*
Mölltorp
Skagen*
Undenäs
Vanäs, se Karlsborgs garnisonsförsamling*
Vendes trängbataljon, se Skånska trängkåren*

Karlshamn 1082
Karlshamns fögderi
Asarum

Elleholm
Frisholmens kastellförsamling*
Hällaryd
Karlshamn
Karlshamns kastellförsamling, se Frisholmen*
Mörrum
Ringamåla
Åryd

Karlskoga 1883
Karlskoga fögderi
Karlsdal*
Kariskoga
Möckelsbodar, se Karlskoga

Karlskrona 1080
Karlskrona fögderi
Aspö
Augerum
Avaskär, se Kristianopel
Flymen
Fridlevstad
Hasslö
Hjortsberga
Jämjö
Karlskrona Amiralitetsförsamling
Karlskrona Fredrika Dorotea
Vilhelmina, se Karlskrona tyska*
Karlskrona fångförsamling*
Karlskrona mosaiska
Karlskrona stadsförsamling
Karlskrona Storkyrkoförsamling, se Karlskrona stadsförsamling
Karlskrona tyska*
Kristianopel
Lyckeby*
Lösen
Nättraby
Ramdala
Rödeby
Rödeby norra kbfd*
Rödeby södra kbfd*
Sillhövda
Sturkö
Tjurkö*
Torhamn
Tving

Karlstad 1780
Karlstads fögderi
Alster
Fågelvik, se Östra Fågelvik
Grava
Karlstad, se Karlstads domkyrkoförsamling
Karlstads domkyrkoförsamling
Karlstads landsförsamling*
Karlstads stadsförsamling, se Karlstads domkyrkoförsamling
Nor
Norrstrand
Nyed
Segerstad
Tingvalla, se Karlstads landsförsamling*
Väse
Älvsbacka
Östra Fågelvik

Katrineholm 0483
Katrineholms fögderi
Björkvik
Floda
Julita
Katrineholm
Lerbo
Malm, se Stora Malm
Sköldinge
Stora Malm
Östra Vingåker

Kil 1715
Karlstads fögderi
Boda
Frykerud
Kil, se Stora Kil
Stora Kil

Kinda 0513
Linköpings fögderi
Eneby, se Västra Eneby
Horn
Hycklinge
Hägerstad
Kisa
Kättilstad

Oppeby
Tidersrum
Tjärstad
Västra Eneby

Kiruna 2584
Kiruna fögderi
Enontekis, se Karesuando
Jukkasjärvi
Karesuando
Simojärvi, se Jukkasjärvi
Vittangi

Klippan 1166
Klippans fögderi
Färingtofta
Gråmanstorp, se Klippan
Klippan
Källna*
Ljungby, se Östra Ljungby
Riseberga
Vedby
Sönnarslöv, se Västra Sönnarslöv
Västra Sönnarslöv
Östra Ljungby

Kramfors 2282
Kramfors fögderi
Bjärtrå
Dal
Frök*
Gudmundrå
Lännäs, se Ytterlännäs
Nora
Nordingrå
Skog
Styrnäs
Torsåker
Ullånger
Vibyggerå
Ytterlännäs

Kristianstad 1180
Kristianstads fögderi
Araslöv*
Bäckaskog*
Degeberga

Djurröd
Everöd
Fjälkestad
Fjälkestad med Råbelöv, se Fjälkestad
Fjälkinge
Färlöv
Fästningsfängelset, se Kristianstads slottsförsamling*
Gustav Adolf
Huaröd
Hörröd
lvö
Kiaby
Kristianstad, se Kristianstads Heliga Trefaldighet
Kristianstads garnisonsförsamling*
Kristianstads Heliga Trefaldighet
Kristianstads slottsförsamling*
Köpinge
Linderöd
Ljungby, se Trolle-Ljungby
Lyngsjö
Maglehem
Norra Strö
Norra Asum
Nosaby
Nymö
Nöbbelöv*
Oppmanna
Rinkaby
Råbelöv*
Skepparslöv
Strö, se Norra Strö
Sönnarslöv, se Östra Sönnarslöv
Trolle-Ljungby
Träne
Vendes artilleriregemente, se Kristianstads garnisonsförsamling*
Viby, se Gustav Adolf
Vittskövle
Vånga

Västra Ljungby, se Trolle-Ljungby
Yästra Vram
Åhus
Åraslöv*
Åsum, se Norra Åsum
Älleköpinge*
Äsphult
Önnestad
Österslöv
Östra Sönnarslöv
Östra Vram

Kristinehamn 1781
Kristinehamns fögderi
Fiskekil, se Visnums-Kil
Kil, se Visnums-Kil
Kristinehamn
Rudskoga
Varnum*
Visnum
Visnums-Kil
Ölme
Ölmehärad, se Ölme

Krokom 2309
Östersunds fögderi
Alsen
Aspås
Föllinge
Föllinge lappförsamling, se Hotagens lappförsamling*
Hotagen
Hotagens lappförsamling*
Laxsjö
Näskott
Offerdal
Offerdals kbfd*
Rödön
Rönnöfors kbfd*
Ås

Kumla 1881
Hallsbergs fögderi
Ekeby
Hardemo
Kumla

Kungsbacka 1384
Kungsbacka fögderi
Fjärås
Frillesås
Förlanda
Gällinge
Hanhals

ldala
Kungsbacka
Landa
Onsala
Släp
Tölö
Vallda
Älvsåker
Ölmevalla

Kungsör 1960
Köpings fögderi
Barkarö, se Kungs-Barkarö
Björskog
Karlskyrka, se Kung Karl
Kung Karl
Kungs-Barkarö
Kungsörs kapell, se Kung Karl
Torpa

Kungälv 1482
Kungälvs fögderi
Harestad
Hålta
Kareby
Karlstens slottsförsamling*
Kungälv
Lycke
Maria, se Kungälv
Marstrand
Marstrands mosaiska*
Nicolai*
Romelanda
Solberga
Torsby
Ytterby

Kävlinge 1261
Lunds fögderi
Barsebäck
Dagstorp
Hofterup
Hög
Karaby, se Västra Karaby
Kävlinge
Lackalänga
Lilla Harrie

Löddeköpinge
Stora Harrie
Stävie
Södervidinge
Virke
Västra Karaby

Köping 1983
Köpings fögderi
Bro, se Kolsva
Bro-Malma, se Kolsva
Bro-Malma norra kbfd, se Kolsva norra kbfd*
Bro-Malma södra kbfd, se Kolsva södra kbfd*
Himmeta
Kolsva
Kolsva norra kbfd*
Kolsva södra kbfd*
Köping
Köpings landsförsamling*
Köpings stadsförsamling, se Köping
Malma*
Munktorp
Odensvi
Skedvi, se Västra Skedvi
Västra Skedvi

Laholm 1381
Halmstads fögderi
Hasslöv
Hishult
Knäred
Laholm
Laholms landsförsamling*
Laholms stadsförsamling, se Laholm
Ränneslöv
Skummeslöv
Tjärby
Veinge
Våxtorp
Ysby

Landskrona 1282
Landskrona fögderi
Andra Göta trängkår, se Östgöta trängkår*

Annelöv
Asmundtorp
Glumslöv
Härslöv
Landskrona
Landskrona garnisonsförsamling*
Landskrona slotts- och
straffängelseförsamling*
Sankt Ibb
Sankt Johannes*
Sankt Nicolai*
Sankt Olai*
Saxtorp
Skånska trängkåren* (1897-1907
Landskrona garnisonsförsamling)
Säby
Tofta
Vadensjö
Ven, se Sankt Ibb
Vendes trängbataljon, se Skånska trängkåren *
Vendes trängkår, se Skånska trängkåren*
Örja
Östgöta trängkår*

Laxå 1860
Hallsbergs fögderi
Bodarne, se Ramundeboda
Finnerödja
Ramundeboda
Skagershult
Tived
Tivedsbodarne, se Ramundeboda

Leksand 2029
Falu fögderi
Djura
Leksand
Siljansnäs
Al

Lerum 1524
Ale-Vättle fögderi
Lerum
Lundby, se Stora Lundby
Skallsjö
Stora Lundby
Östad

Lessebo 0761
Växjö fögderi
Ekeberga
Hovmantorp
Hovmantorps kbfd*
Lessebo
Lessebo kbfd*
Ljuder

Lidingö 0186
Lidingö fögderi
Lidingö

Lidköping 1681
Lidköpings fögderi
Fiskekedum, se Norra Kedum
Friel
Gillstad
Gösslunda
Hasslösa
Hovby
Häggesled
Härene, se Norra Härene
Härjevad
Höra*
Hörene, se Höra*
Järpås
Karaby
Kedum, se Norra Kedum
Kållands-Åsaka
Landa*
Lavad
Lidköping
Lindärva
Läckö slottskapell*
Mellby
Norra Härene
Norra Kedum
Otterstad
Rackeby
Resville*
Rycka*
Råda
Saleby
Sankt Katarinae kapell*
Sankt Mariae kapell*
Senäte*
Skalunda

Skofteby*
Strö
Sunnersberg
Synnerby, se Sankt Katarinae kapell*
Sävare
Söne
Törsö, se Sankt Mariae kapell*
Traneberg, se Sankt Mariae kapell*
Tranum
Trässberg
Tun
Tådene
Uvered
Vedum*
Väla
Åsaka, se Kållands-Åsaka
Örslösa
Östby*

Lilla Edet 1562
Trollhättans fögderi
Ale-Skövde
Fuxerna
Gamla Lödöse, se Sankt Peder
Hjärtum
Sankt Olof*
Sankt Peder
Skövde, se Ale-Skövde
Tunge
Västerlanda
Åsbräcka

Lindesberg 1885
Lindesbergs fögderi
Fellingsbro
Fellingsbro norra
Guldsmedshyttan
Linde*
Linde bergsförsamling, se Linde*
Lindesberg (-1643), se Linde*
Lindesberg (1927-)
Lindesbergs landsförsamling, se Linde*
Lindesbergs stadsförsamling, se Lindesberg
Näsby
Ramsberg
Ramshyttan, se Ramsberg

Linköping 0580
Linköpings fögderi
Askeby
Bankekind
Björkeberg
Flistad
Gammalkil
Gistad
Harg, se Östra Harg
Kaga
Kärna
Landeryd
Ledberg
Lillkyrka
Linköping, se Linköpings domkyrkoförsamling
Linköpings Berga
Linköpings domkyrkoförsamling
Linköpings Johannelund
Linköpings Ryd
Linköpings Sankt Lars
Linköpings Skäggetorp
Ljung
Nykil
Näsby*
Rakered*
Rappestad*
Rystad
Sankt Lars, se Linköpings Sankt Lars
Sjögestad
Skeda
Skrukeby, se Östra Skrukeby*
Slaka
Stjärnorp
Svinstad, se Bankekind
Törnevalla
Ulrika
Vikingstad
Vist
Vreta kloster
Vårdnäs
Vårdsberg
Västerlösa
Örtomta
Östra Harg
Östra Skrukeby
Ljungby 0781
Ljungby fögderi
Angelstad
Annerstad
Berga
Bolmsö
Dörarp
Hallsjö*
Hamneda
Känna
Lidhult
Ljunga, se Södra Ljunga
Nöttja
Odensjö
Södra Ljunga
Tannåker
Torpa
Torset*
Vittaryd
Vrå

Ljusdal 2161
Ljusdals fögderi
Färila
Hamra
Järvsö
Kårböle
Ljusdal
Los
Ramsjö

Ljusnarsberg 1864
Lindesbergs fögderi
Hörken*
Hörkens kbfd
Ljusnarsberg
Ljusnarsbergs kbfd
Nya Kopparberg, se Ljusnarsberg

Lomma 1262
Malmö fögderi
Borgeby
Fjelie
Flädie
Lomma

Ludvika 2085
Ludvika fögderi
Grangärde

Gränge, se Grangärde
Grängesberg
Grängesberg-Hörkens kapellag*
Ludvika
Säfsnäs

Luleå 2580
Luleå fögderi
Luleå (-1831), se Nederluleå
Luleå (1831 -), se Luleå domkyrkoförsamling
Luleå domkyrkoförsamling
Luleå stadsförsamling, se Luleå domkyrkoförsamling
Nederluleå
Råneå
Råneå nedre kbfd*
Örnäset

Lund 1281
Lunds fögderi
Bonderup
Dalby
Flyinge
Genarp
Gödelöv
Hardeberga
Heligkors*
Heine, se Lunds hospitals- eller landsförsamling*
Hoby, se Västra Hoby
Håstad
Hällestad
Igelösa
Kraftskyrkan, se Lunds domkyrkoförsamling
Lilla Vårfru, se Sankta Maria minor*
Lunds Allhelgonaförsamling
Lunds domkyrkoförsamling
Lunds hospitalsförsamling*
Lunds landsförsamling*
Lunds stadsförsamling, se Lunds domkyrkoförsamling
Lyngby
Norra Nöbbelöv
Nunnesogn, se Sankt Peters Kloster
Nöbbelöv, se Norra Näbbelöv
Odarslöv

Revinge
Råby, se Stora Råby
Sandby, se Södra Sandby
Sankta Crux, se Heligkors*
Sankta Maria magle*
Sankta Maria minor*
Sankt Andreas*
Sankt Botulf*
Sankt Clemens*
Sankt Drotten*
Sankt Godehard*
Sankt Ibb, se Sankt Jakob*
Sankt Jakob*
Sankt Johannes, se Lunds hospitalsförsamling*
Sankt Jörgens hospital, se Lunds hospitalsförsamling*
Sankt Mikael*
Sankt Måns*
Sankt Mårten*
Sankt Nicolai*
Sankt Olof*
Sankt Paul*
Sankt Peters Kloster
Sankt Peter vid Bredgatan*
Sankt Petri lille*
Sankt Stefan*
Sankt Tome*
Sankt Trinitatis, se Sankt Drotten*
Silvåkra
Stora Råby
Stångby
Södra Sandby
Vallkärra
Veberöd
Vomb
Vorfrukirke magle, se Sankta Maria magle*
Västra Hoby
Västra Odarslöv, se Odarslöv

Lycksele 2481
Lycksele fögderi
Björksele
Björksele kbfd*
Lycksele
Lycksele kbfd*
Vindelådalens kbfd, se Björksele kbfd*
Örträsk

Lysekil 1484
Munkedals fögderi
Brastad
Brasäter, se Brastad
Bro
Fiskebäckskil*
Grundsund*
Lyse
Lysekil
Skaftö

Malmö 1280
Malmö fögderi
Bastorp*
Bunkeflo
Caroli, se Malmö Karoli*
Eriksfält
Fosie
Glostorp*
Husie
Hyllie
Kirseberg
Klagstorp, se Västra Klagstorp
Kronprinsens husarregemente, se Malmö garnisonsförsamling*
Kulladal
Limhamn
Lockarp*
Malmö garnisonsförsamling*
Malmö hospitalsförsamling*
Malmö Karoli*
Malmö katolska
Malmö mosaiska
Malmö Sankt Johannes
Malmö Sankt Pauli
Malmö Sankt Petri
Malmö slottsförsamling*
Malmö tyska, se Malmö Karoli*
Malmö övra*
Möllevången
Oxie
Sallerup, se Södra Sallerup
Sankt Petri, se Malmö Sankt Petri
Skrävlinge, se Västra Skrävlinge
Slottsstaden
Sofielund
Södra Sallerup
Tygelsjö

Västra Klagstorp
Västra Skrävlinge

Malung 2023
Mora fögderi
Lima
Lima kbfd*
Malung
Malung utom Tyngsjö* (ej församling)
Rörbäcksnäs kbfd*
Transtrand
Tyngsjö*

Malå 2418
Skellefteå fögderi
Malå

Mariestad 1680
Mariestads fögderi
Berga
Björsäter
Bredsäter
Ek
Ekby
Enåsa
Fågelö*
Färed
Hassle
Leksberg
Lugnås
Lyrestad
Låstad
Mariestad
Odensåker
Tidavad
Torsö
Ullervad
Utby
Viksala, se Torsö

Mark 1563
Kinna fögderi
Berghem
Fotskäl
Fritsla
Hajom

Horred
Hyssna
Istorp
Kattunga*
Kinna
Skene kbfd
Skephult
Surteby, se Surteby-Kattunga
Surteby-Kattunga
Svänasjö*
Sätila
Torestorp
Tostared
Älekulla
Örby
Örby kbfd
Öxabäck
Öxnevalla

Markaryd 0767
Ljungby fögderi
Hinneryd
Markaryd
Traryd

Mellerud 1561
Vänersborgs fögderi
Bolstad
Dalskog
Erikstad
Grinstad
Gunnarsnäs
Holm
Järn
Mustasäter*
Skållerud
Ör
Östanå

Mjölby 0586
Mjölby fögderi
Abbotstuna, se Appuna
Allhelgona
Appuna
Bjälbo
Fredrik Oskar, se Väderstad
Harg, se Västra Harg

Harstad*
Helgona, se Allhelgona
Herrberga
Hogstad
Högby
Järstad
Kumla
Mjölby
Mjölby med Sörby, se Mjölby
Normlösa
Oskar Fredrik, se Väderstad
Sankt Martin*
Skeppsås
Skrukeby, se Västra Skrukeby*
Skänninge
Sya
Sörby*
Tollstad, se Östra Tollstad
Vallerstad
Veta
Viby
Väderstad
Västra Harg
Västra Skrukeby*
Östra Tollstad

Mora 2062
Mora fögderi
Mora
Sofia Magdalena, se Sollerön
Sollerön
Söromsjöns kbfd*
Venjan
Venjans kbfd*
Vårnhus
Våmhus baptistförsamling

Motala 0583
Motala fögderi
Ask
Brunneby
Ekebyborna
Fivelstad
Fornåsa
Godegård
Klockrike
Kristberg
Kälvesten, se Västra Stenby

Lönsås
Motala
Nykyrka, se Västra Ny
Sten*
Styra*
Tjällmo
Varv, se Varv och Styra
Varv och Styra
Vinnerstad*
Västra Ny
Västra Sten, se Sten*
Västra Stenby
Älvestad

Mullsjö 1622
Tidaholms fögderi
Bjurbäck
Ljunghem*
Mosseberg*
Nykyrka
Sandhem
Utvängstorp

Munkedal 1430
Munkedals fögderi
Aspång*
Bärfendal
Foss
Hede
Håby
Krokstad
Norra Ryr, se Valbo-Ryr
Ryr, se Valbo-Ryr
Sanne
Svarteborg
Tose*
Valbo-Ryr

Munkfors 1762
Hagfors fögderi
Munkfors
Ransäter

Mölndal 1481
Mölndals fögderi
Fässberg
Kållered

Lindome
Mölndal, se Fässberg
Stensjön

Mönsterås 0861
Oskarshamns fögderi
Fliseryd
Mönsterås
Ålem

Mörbylånga 0840
Borgholms fögderi
Algutsrum
Glömminge
Gräsgård
Gårdby
Hulterstad
Kastlösa
Möckleby (i Möckleby härad), se Norra Möckleby
Möckleby (i Gräsgårds härad), se Södra Möckleby
Mörbylånga
Norra Möckleby
Resmo
Sandby
Segerstad
Smedby
Stenåsa
Södra Möckleby
Torslunda
Ventlinge
Vickleby
Ås

Nacka 0182
Nacka fögderi
Boo
Erstavik*
Nacka
Saltsjöbaden

Nora 1884
Lindesbergs fögderi
Järnboås
Nora bergsförsamling
Nora landsförsamling, se Nora bergsförsamling

Noraskoga, se Nora bergsförsamling
Nora stadsförsamling*
Viker

Norberg 1962
Fagersta fögderi
Karbenning
Norberg

Nordanstig 2132
Hudiksvalls fögderi
Bergsjö
Gnarp
Harmånger
Hassela
Iisbo
Jättendal

Nordmaling 2401
Umeå fögderi
Nordmaling
Nordmalings kbfd
Norrfors kbfd
Nykyrka, se Nordmaling

Norrköping 0581
Norrköpings fögderi
Borg, se Norrköpings Borg
Borg och Löt, se Norrköpings Borg
Cathrinae kapell, se Rönö
Dagsberg
Eneby, se Norrköpings Östra Eneby
Furingstad
Hedvig, se Norrköpings Hedvig
Husby, se Östra Husby
Häradshammar
Jonsberg
Kimstad
Konungsund
Konungsunds
Kolmårdsrote* (ej församling)
Kristine kapell, se Kvarsebo
Krokek
Kuddby
Kullerstad
Kvarsebo
Kvillinge

Löt*
Norrköpings Borg
Norrköpings Hedvig
Norrköpings mosaiska
Norrköpings Norra, se Norrköpings Matteus
Norrköpings Matteus
Norrköpings reformerta*
Norrköpings Sankt Johannes
Norrköpings Sankt Olai
Norrköpings tyska, se Norrköpings Hedvig
Norrköpings Östra
Eneby
Ny, se Östra Ny
Rönö
Sankt Johannes, se Norrköpings Sankt Johannes
Sankt Olai, se Norrköpings Sankt Olai
Sankt Pers kapell, se Simonstorp
Simonstorp
Skärkind
Stenby, se Östra Stenby
Styrstad
Tingstad
Täby
Vånga
Å
Östra Eneby, se Norrköpings Östra Eneby
Östra Husby
Östra Ny
Östra Stenby

Norrtälje 0188
Norrtälje fögderi
Björkö-Arholma
Blidö
Bro
Edebo
Edsbro
Esterna, se Fasterna
Estuna
Fasta*
Fasterna
Frötuna
Gottröra
Husby, se Husby-Sjuhundra
Husby-Lyhundra, se Husby-Sjuhundra
Husby-Sjuhundra

Häverö
Kariskyrka*
Lohärad
Länna
Malsta
Norrtälje
Norrtälje tyska*
Närtuna
Riala
Rimbo
Roslags-Bro
Rådmansö

Singö
Skederid
Säbohärad, se Fasta*
Söderby, se Söderby-Karl
Söderby-Karl
Ununge
Väddö
Vätö

Norsjö 2417
Skellefteå fögderi
Bastuträsks kbfd
Norsjö
Norsjö kbfd
Norsjö västra kbfd, se Norsjö kbfd
Norsjö östra kbfd, se Bastuträsks kbfd

Nybro 0881
Kalmar fögderi
Bäckebo
Hälleberga
Kristvalla
Kråksmåla
Kumlamad, se Sankt Sigfrid
Ljungby kapell, se Sankt Sigfrid
Madesjö
Madesjö kbfd*
Mortorps kapell, se Oskar
Nybro
Nybro kbfd*
Oskar
Sankt Sigfrid
Örsjö

Nyköping 0480
Nyköpings fögderi
Allhelgona, se Helgona
Bergshammar
Björnlunda
Bogsta
Bälinge
Bärbo
Dillnäs*
Frustuna, se Frustuna-Kattnäs
Frustuna-Kattnäs
Gryt
Gåsinge, se Gåsinge-Dillnäs
Gåsinge-Dillnäs
Halla
Helgona*
Husby, se Husby-Oppunda
Husby-Oppunda
Jönåker, se Lunda
Katrinenäs, se Kattnäs
Kattnäs*
Kila
Lid
Ludgo
Lunda
Lästringe
Nicolai*
Nikolai kbfd*
Nykyrka
Nyköpings Alla Helgona
Nyköpings Sankt Nicolai
Nyköpings västra, se Nyköpings Sankt Nicolai
Nyköpings östra, se Nyköpings Alla Helgona
Näveberg, se Tunaberg
Ripsa
Runtuna
Råby, se Råby-Rönö
Råby-Rönö
Spelvik
Stigtomta
Svärta
Sättersta
Torsåker
Trosa landsförsamling, se Trosa-Vagnhärad
Trosa stadsförsamling
Trosa-Vagnhärad
Tuna
Tunaberg
Tystberga
Vagnhärad*
Vrena
Västerljung

Nynäshamn 0192
Handens fögderi
Nynäshamn
Sorunda
Torö
Ösmo

Nässjö 0682
Eksjö fögderi
Almesåkra
Barkeryd
Bodafors kbfd
Bringetofta
Flisby
Forserum
Malmbäck
Norra Sandsjö
Norra Sandsjö kbfd
Norra Solberga
Nässjö
Sandsjö, se Norra Sandsjö
Solberga, se Norra Solberga

Ockelbo 2101
Sandvikens fögderi
Lingbo
Ockelbo
Åmot

Olofström 1060
Karlshamns fögderi
Jämshög
Jämshögs kbfd
Kyrkhult
Olofströms kbfd

Orsa 2034
Mora fögderi
Orsa
Orsa utom Skattunge* (ej församling)
Skattunge*

Orust 1421
Uddevalla fögderi
Gullholmen
Käringön
Långelanda
Mollösund
Morlanda
Myckleby
Röra
Stala
Tegneby
Torp

Osby 1163
Hässleholms fögderi
Loshult
Nykyrke, se Örkened
Osby
Visseltofta
Örkened

Oskarshamn 0882
Oskarshamns fögderi
Döderhult
Döderhults kbfd
Kristdala
Misterhult
Misterhults norra kbfd
Misterhults södra kbfd
Oskarshamn
Oskarshamns kbfd*
Oskarshamns mosaiska
Påskallaviks kbfd

Ovanåker 2121
Bollnäs fögderi
Alfta
Ovanåker
Svabensverk* (ej församling)
Voxna

Oxelösund 0481
Nyköpings fögderi
Oxelösund
Oxelösunds kbfd*

Paiala 2521
Haparanda fögderi
Junosuando
Kaunisvaara kbfd*
Kengis bruksförsamling*
Korpilombolo
Muonionalusta
Pajala
Pajala kbfd*
Tärendö

Partille 1402
Göteborgs fögderi
Jonsereds kbfd
Partille
Partille kbfd
Sävedalen
Sävedalens kbfd*

Perstorp 1165
Klippans fögderi
Oderljunga*
Perstorp

Piteå 2581
Piteå fögderi
Hortlax
Markbygdens kbfd
Norrfjärden
Piteå, se Piteå landsförsamling
Piteå kbfd
Piteå landsförsamling
Piteå stadsförsamling

Ragunda 2303
Östersunds fögderi
Borgvattnet
Fors
Ragunda
Stugun

Robertsfors 2409
Umeå fögderi
Bygdeå
Bygdeå kbfd
Nysätra
Robertsfors
Överklintens kbfd

Ronneby 1081
Ronneby fögderi
Backaryd
Bredåkra kyrkoområde, se Kallinge kbfd
Bräkne-Hoby
Edestad
Eringsboda
Förkäria
Hoby, se Bräkne-Hoby
Kallinge kbfd
Listerby
Ronneby
Ronneby kbfd
Öljehult

Rättvik 2031
Falu fögderi
Bingsjö-Dådran
Boda
Ore
Ovanheds kapell, se Boda
Rättvik

Sala 1981
Sala fögderi
Fläckebo
Färnebo, se Västerfärnebo
Kila
Kumla
Möklinta
Norrby
Sala
Sala landsförsamling*
Sala stadsförsamling, se Sala
Tärna
Västerfärnebo
Västmanlands trängkår*

Salem 0128
Huddinge fögderi
Salem

Sandviken 2181
Sandvikens fögderi
Färnebo, se Österfärnebo
Högbo, se Sandviken

Järbo
Ovansjö
Sandviken
Årsunda
Österfärnebo

Sigtuna 0191
Sollentuna fögderi
Haga
Husby, se Husby-Ärlinghundra
Husby-Ärlinghundra
Lunda
Norrsunda
Odensala
Sankt Laurentii, se Sigtuna
Sankt Nicolai*
Sankt Olof
Sankt Per
Sigtuna
Sigtuna ryska*
Skepptuna
Skånela
Vidbo

Simrishamn 1181
Simrishamns fögderi
Bolshög
Borrby
Gladsax
Gärsnäs*
Hammenhög
Hannas
Herrestad, se Östra Herrestad
Hoby, se Östra Hoby
Järrestad
Lunkende, se Sankt Olof
Mellby, se Södra Mellby
Nöbbelöv, se Östra Nöbbelöv
Ravlunda
Rörum
Sankt Olof
Simris
Simrishamn
Stiby
Södra Mellby
Tommarp, se Östra Tommarp
Vallby
Vemmerlöv, se Östra Vemmerlöv

Vitaby
Östra Herrestad
Östra Hoby
Östra Nöbbelöv
Östra Tommarp
Östra Vemmerlöv

Sjöbo 1265
Ystads fögderi
Björka
Blentarp
Brandstad
Everlöv
Fränninge
Ilstorp
Kärrstorp, se Östra Kärrstorp
Lövestad
Röddinge
Skartofta*
Södra Åsum
Sövde
Tolånga
Vanstad
Vollsjö
Åsum, se Södra Åsum
Östra Kärrstorp
Öved

Skara 1682
Skara fögderi
Bjärka*
Eggby
Gerum, se Västra Gerum
Händene
Härlunda
Istrum
Klostret, se Varnhem
Lundby, se Norra Lundby
Marum
Norra Lundby
Norra Ving
Sankt Lars*
Sankt Nikolaus*
Sankt Per*
Skallmeja
Skara, se Skara domkyrkoförsamling
Skara domkyrkoförsamling
Skara hospitalsförsamling*

Skara landsförsamling*
Skara stadsförsamling, se Skara domkyrkoförsamling
Skarke, se Varnhem
Skånings-Åsaka
Skärv
Stenum
Synnerby
Varnhem
Ving, se Norra Ving
Vinköl
Västra Gerum
Åsaka, se Skånings-Åsaka
Öglunda
Ölanda*

Skellefteå 2482
Skellefteå fögderi
Boliden
Bolidens kbfd*
Bureå
Burträsk
Byske
Fällfors
Jörn
Jörns västra kbfd*
Jörns östra kbfd*
Kalvträsk
Kågedalen
Lövånger
Skelleftehamns kbfd*
Skellefteå, se Skellefteå landsförsamling
Skellefteå kbfd*
Skellefteå landsförsamling
Skellefteå landsförsamlings kbfd*
Skellefteå Sankt Olov
Skellefteå Sankt Örjan
Skellefteå stadsförsamling, se Skellefteå Sankt Olov
Ytterstfors bruksförsamling, se Byske

Skinnskatteberg 1904
Fagersta fögderi
Gunnilbo
Hed
Malma fjärding, se Hed
Skinnskatteberg

Skurup 1264
Ystads fögderi
Bösarp, se Hassle-Bösarp
Hassle-Bösarp
Katslösa
Nöbbelöv, se Västra Nöbbelöv
Saritslöv*
Skivarp
Skurup
Slimminge
Solberga
Svenstorp
Södra Villie, se Villie
Villie
Virestad*
Västra Nöbbelöv
Västra Vemmenhög
Ödelöv, se Östra Vemmenhög
Örsjö
Östra Vemmenhög

Skövde 1683
Skövde fögderi
Berg
Binneberg
Böja
Edåsa
Flistad
Forsby
Frösve
Götlunda
Hagelberg
Hene, se Norra -Kyrketorp
Horn
Häggum
Kyrketorp, se Norra Kyrketorp
Lerdala
Ljunghem
Locketorp
Norra Kyrketorp
Regumatorp*
Ryd
Rådene
Sjogerstad
Skövde
Skövde landsförsamling*
Skövde stadsförsamling, se Skövde
Suntetorp*
Sventorp

Säter
Timmersdala
Vad
Varola
Våmb
Vårfruhem, se Vämb
Väring
Värsås
Öm*

Smedjebacken 2061
Ludvika fögderi
Bärke, se Söderbärke
Malingsbo*
Norrbärke
Söderbärke

Sollefteå 2283
Sollefteå fögderi
Boteå
Boteå utom Gålsjö (ej församling)
Ed
Edsele
Graninge
Gålsjö
Helgum
Junsele
Liden, se Ådals-Liden
Långsele
Lännäs, se Överlännäs
Multrå
Norrlands trängbataljon, se Norrlands trängkår*
Norrlands trängkår*
Ramsele
Resele
Sollefteå
Sånga
Ådals-Liden
Överlännäs

Sollentuna 0163
Sollentuna fögderi
Sollentuna

Solna 0184
Solna fögderi
Invalidkåren på Ulriksdal*

Kadettkåren*
Norska gardet, se Norska jägarkåren*
Norska jägarkåren*
Råsunda
Solna
Svea ingenjörkår*

Sorsele 2422
Lycksele fögderi
Gargnäs
Gargnäs kbfd*
Gillesnuole, se Sorsele
Sorsele
Sorsele kbfd*

Sotenäs 1427
Munkedals fögderi
Askum
Gustav Adolf, se Kungshamn
Hunnebostrand
Kungshamn
Malmön
Smögen
Tossene
Åby*

Staffanstorp 1230
Lunds fögderi
Bjällerup
Brågarp, se Staffanstorp
Esarp
Flackarp*
Görslöv
Knästorp
Kyrkheddinge
Mölleberga
Nevishög*
Staffanstorp
Stora Uppåkra, se Uppåkra
Särslöv
Tottarp
Uppåkra
Östra Bjällerup, se Bjällerup

Stenungsund 1415
Kungälvs fögderi
Jörlanda

Norum
Spekeröd
Ucklum
Ödsmål

Stockholm 0180
Stockholms fögderi
Adolf Fredrik
Allmänna arbetsinrättningen*
Allmänna försörjningsinrättningen*
Allmänna institutet å Manilla för dövstumma och blinda*
Amiralitetsförsamlingen, se Skeppsholm*
Amiralitetsförsamlingen på Ladugårdslandet, se Hedvig Eleonora
Andra gardesregementet (1790-1792), se Svenska gardesregementet*
Andra gardesregementet (1809-1818), se Göta livgarde*
Andra livgardet, se Göta livgarde*
Andra Svea artilleriregemente, se Upplands artilleriregemente*
Andra Svea trängkår, se Västmanlands trängkår*
Artilleriförsamlingen, se Svea artilleriregemente*
Barnhusförsamlingen*
Berget, se Kungsbacksförsamlingen*
Borgerskapets änkhus*
Bromma
Bromma kbfd*
Brunkebergs- och Kungsbacksförsamlingen, se Kungsbacksförsamlingen
Brännkyrka
Brännkyrka kbfd*
Danviks hospital och Sicklaö*
Djurgårdens landsförsamling*
Engelbrekt
Engelsk-episkopala
Enskede
Essinge
Farsta
Finska
Finska gardesregementet*
Fleetwoodska regementet, se Svea livgarde*

Flottan, se Skeppsholm*
Fransk-engelska, se Fransk-reformerta
Fransk-katolska*
Fransk-lutherska*
Fransk-reformerta
Fredrik, se Finska
Frimurarebarnhuset* (å Kristineberg)
Fälttelegrafkåren*
Första artilleriregementet, se Svea artilleriregemente*
Första livgardet, se Svea livgarde*
Första Svea artilleriregemente, se Svea artilleriregemente*
Första Svea trängkår, se Svea trängkår*
Grenadjärbataljonen* (bataljon inom Svea livgarde)
Gustav Vasa
Gäldstugan och stadens häkten*
Göta gardesregemente, se Svenska gardesregementet*
Göta livgarde*
Hedvig Eleonora
Hedvig Eleonora fattighus*
Holländsk-reformerta*
Holmkyrkan, se Skeppsholm*
Hovförsamlingen
Hägersten
Hägerstens västra kbfd*
Hägerstens östra kbfd*
Hässelby
Hässelby kbfd*
Högalid
Jakob*
Jakob och Johannes, se Jakob*
Johannes
Katarina
Kista
Kista kbfd*
Klara*
Klara batalionsförsamling, se Norra bataljonsförsamlingen *
Kronospinnhuset, se Straff- och arbetsfängelset å Norrmalm*
Kunglig Majestäts Livgarde, se Svea livgarde*
Kungsbacksförsamlingen*
Kungsholm
Ladugårdsland, se Hedvig Eleonora
Lilla och Stora Essingens kbfd*
Livbataljonsförsamlingen* (bataljon inom Svea livgarde)
Livbeväringsregementet*
Livdrabantförsamlingen*
Livdragonregementet, se Livgardet till häst*
Livgardet, se Svea livgarde*
Livgardet till häst*
Livhusarregementet, se Livgardet till häst*
Livregementets värvade infanteribataljon, se Finska gardesregementet*
Livregementsbrigadens Lätta infanteri, se Finska gardesregementet*
Lätta dragonkåren, se Livgardet till häst*
Lätta livdragonregementet, se Livgardet till häst*
Majorens bataljon, se Norra bataljonsförsamlingen
Maria Magdalena
Matteus
Mosaiska
Munklägret, se Kungsholm
Nikolai, se Storkyrkoförsamlingen
Norra bataljonsförsamlingen* (bataljon inom Svea livgarde)
Norra Järva, se Kista kbfd*
Norra korrektionsinrättningen, se Straff- och arbetsfängelset å Norrmalm*
Norrlands trängbataljon, se Norrlands trängkår*
Norrmalm, se Klara*
Nya hospitalet, se Stockholms hospital för sinnessjuka*
Oscar af Palénska regementet, se Göta livgarde*
Pontonjärbataljonen, se Svea ingenjörkår*
Riddarholmen*
Romersk-katolska, se Sankta Eugenia
Rysk-grekiska
Sabbatsbergs fattighus*
Sankta Eugenia
Sankt Erik
Sankt Göran
Sankt Olof, se Adolf Fredrik
Sappörkompaniet, se Svea ingenjörkår*
Sappörkåren, se Svea ingenjörkår*
Serafimerlasarettet*
Skarpnäck
Skeppsholm*
Skärholmen
Slottsförsamlingen, se Hovförsamlingen
Sofia
Spanska*
Spånga
Spånga kbfd*
Stiftelsen Konung Oscar I:s minne*
Stockholms domkyrkoförsamling
Stockholms hospital för sinnessjuka* (å Konradsberg)
Stockholms stads kronohäkte å Långholmen, se Stockholms stads södra kronohäkte för män*
Stockholms stads militärförsörjningsinrättning*
Stockholms stads militärkår*
Stockholms stads norra kronohäkte för kvinnor*
Stockholms stads och läns kurhus*
Stockholms stads rannsakningsfängelse*
Stockholms stads södra kronohäkte för män*
Storkyrkoförsamlingen, se Stockholms domkyrkoförsamling
Straff- och arbetsfängelset å Långholmen och Stockholms stads södra kronohäkte för män*
Straff- och arbetsfängelset å Norrmalm*
Svea artilleriregemente*
Svea ingenjörbataljon, se Svea ingenjörkår*
Svea ingenjörkår*
Svea livgarde*
Svea trängbataljon, se Svea trängkår*
Svea trängkår*
Svenska gardesregementet*
Södermalm, se Maria Magdalena
Södra bataljonsförsamlingen* (bataljon inom Svea livgarde)
Södra korrektionsinrättningen, se Straff- och arbetsfängelset å Långholmen och Stockholms stads södra kronohäkte för män*
Trängbataljonen, se Svea trängkår*
Tyska Sankta Gertrud
Ulrika Eleonora, se Kungsholm
Vantör (medeltiden), se Brännkyrka
Vantör (1957-)
Vällingby
Vällingby kbfd*
Värvade bataljonen av Livregementsbrigadens lätta infanteri, se Finska gardesregementet*
Västerled
Västmanlands trängkår*
Årsta kbfd*
Änkedrottningens livregementes tredje bataljon, se Finska gardesregementet*
Överstelöjtnantens bataljon, se Södra bataljonsförsamlingen

Storfors 1760
Filipstads fögderi
Bjurtjärn
Lungsund
Storfors
Storfors kbfd*

Storuman 2421
Lycksele fögderi
Stensele
Stensele kbfd*
Tärna
Umnäs kbfd*

Strängnäs 0486
Strängnäs fögderi
Aspö
Fogdö
Gamla kloster, se Fogdö
Helgarö

Härad
Kärnbo
Liviahärad, se Härad
Länna
Mariefred
Oknö*
Strängnäs domkyrkoförsamling
Strängnäs landsförsamling*
Strängnäs stadsförsamling, se Strängnäs domkyrkoförsamling
Toresund
Tuna, se Ytterselö
Ulvilda, se Överselö
Vansö
Ytterselö
Åker
Ärja*
Överselö

Strömstad 1486
Strömstads fögderi
Hogdal
Krokstrands kbfd*
Lommeland
Näsinge
Rällen*
Skee
Skee kbfd*
Strömstad
Tjärnö

Strömsund 2313
Östersunds fögderi
Alanäs
Bodum
Fjällsjö
Frostviken
Frostvikens lappförsamling*
Gåxsjö
Hammerdal
Ström
Tåsjö

Sundbyberg 0183
Solna fögderi
Sundbyberg

Sundsvall 2281
Sundsvalls fögderi
Alnö
Attmar
Galtströms bruksförsamling*
Holm
Indal
Indals-Liden, se Liden
Liden
Njurunda
Selånger
Skön
Skönsmon
Stöde
Sundsvall, se Sundsvalls Gustav Adolf
Sundsvalls Gustav Adolf
Sundsvalls mosaiska
Svartvik*
Sättna
Tuna

Sunne 1766
Sunne fögderi
Gräsmark
Lysvik
Sunne
Västra Ämtervik
Ämtervik, se Östra Ämtervik
Östra Ämtervik

Surahammar 1907
Västerås fögderi
Ramnäs
Sura

Svalöv 1214
Landskrona fögderi
Ask
Billeberga
Felestad
Halmstad
Konga
Kågeröd
Källs-Nöbbelöv
Källstorp*
Norra Skrävlinge
Norra Svalöv, se Svalöv

Norrvidinge
Nöbbelöv, se Källs-Nöbbelöv
Röstånga
Sireköpinge
Skrävlinge, se Norra Skrävlinge
Stenestad
Svalöv
Tirup
Torrlösa

Svedala 1263
Trelleborgs fögderi
Aggarp*
Bara
Bjärshög
Börringe
Gustav, se Börringe
Hyby
Kärrstorp, se Västra Kärrstorp
Lemmeströ*
Norra Börringe, se Börringe
Skabersjö
Svedala
Tjustorp*
Törringe
Västra Kärrstorp

Svenljunga 1565
Kinna fögderi
Frölunda, se Östra Frölunda
Hillared
Holsljunga
Håcksvik
Kalv
Mjöbäck
Mårdaklev
Redslared
Revesjö
Ringestena*
Roasjö
Sexdrega
Svenljunga
Ullasjö
Örsås
Östra Frölunda

Säffle 1785
Säffle fögderi
Botilsäter

Bro
By*
Eskilsäter
Gillberga
Huggenäs*
Kila
Långserud
Lönskog*
Millesvik
Ny, se Ny-Huggenäs
Ny-Huggenäs
Svanskog
Säffle
Södra Ny, se Ny-Huggenäs
Tveta
Askog*
Ämmeskog*
Ölserud

Säter 2082
Borlänge fögderi
Enbacka, se Gustafs
Gustafs
Nikolai, se Silvberg
Silvberg
Skedvi, se Stora Skedvi
Stora Skedvi
Säter, se Säters landsförsamling*
Säter
Säters landsförsamling*
Säters stadsförsamling, se Säter

Sävsjö 0684
Vetlanda fögderi
Hjälmseryd
Hjärtlanda
Hultsjö
Hylletofta
Ljunga, se Sävsjö
Norra Ljunga, se Sävsjö
Skepperstad
Stockaryd
Sävsjö
Vallsjö*
Vrigstad

Söderhamn 2182
Söderhamns fögderi
Bergvik

Ljusne
Maråker, se Ljusne
Mo
Norrala
Sandarne
Skog
Söderala
Söderhamn
Trönö

Söderköping 0582
Norrköpings fögderi
Börrum
Drothem
Gårdeby
Husby, se Västra Husby
Mogata
Ryd, se Östra Ryd
Sankt Anna
Sankt Drotten, se Drothem
Sankt Egidå, se Sankt Ilian*
Sankt Ilian*
Sankt Laurentii
Sankt Pers kapell, se Börrum
Skällvik
Skönberga
Söderköping, se Sankt Laurentii
Västra Husby
Östra Ryd

Södertälje 0181
Södertälje fögderi
Enhörna
Hölö
Mörkö
Södertälje
Södertälje landsförsamling, se Östertälje
Södertälje stadsförsamling, se Södertälje
Taxinge
Turinge
Tveta
Tälbo, se Östertälje
Tälje, se Södertälje
Vårdinge
Västertälje
Ytterenhörna

Ytterhölö
Ytterjärna
Östertälje
Överenhörna
Överhölö
Överjärna

Sölvesborg 1083
Karlshamns fögderi
Gammalstorp
Mjällby
Sölvesborg
Sölvesborgs landsförsamling*
Sölvesborgs stadsförsamling, se Sölvesborg
Ysane

Tanum 1435
Strömstads fögderi
Bottna
Fjällbacka kbfd
Grebbestads kyrkoområde
Kville
Kville kbfd
Lur
Mo
Naverstad
Svenneby
Tanum
Tanums kyrkoområde
Vrern*

Tibro 1662
Skövde fögderi
Kyrkefalla, se Tibro
Ransberg
Tibro

Tidaholm 1685
Tidaholms fögderi
Acklinga
Agnetorp
Baltak
Daretorp
Dimbo
Dvärstorp*
Ettak*

Fröjered
Gerum, se Östra Gerum
Heligestad*
Hångsdala
Härja
Hömb
Kungslena
Kymbo
Lena, se Kungslena
Orleka*
Ottravad
Suntak
Tidaholm
Valstad
Varv
Velinga
Vättak
Ångarp, se Agnetorp
Östra Gerum

Tierp 0360
Tierps fögderi
Hållnäs
Lövsta, se Österlövsta
Lövsta bruksförsamling*
Söderfors
Tegelsmora
Tierp
Tolfta
Vendel
Västland
Österlövsta

Timrå 2262
Sundsvalls fögderi
Hässjö
Lagfors bruksförsamling*
Ljustorp
Lögdö bruksförsamling*
Timrå
Tynderö

Tingsryd 0763
Växjö fögderi
Almundsryd
Linneryd
Nykyrko, se Almundsryd

Sandsjö, se Södra Sandsjö
Södra Sandsjö
Tingsås
Urshult
Väckelsång
Våm, se Urshult
Vämbo, se Urshult
Älmeboda

Tjörn 1419
Kungälvs fögderi
Klädesholmen
Klövedal
Rönnäng
Stenkyrka
Valla

Tomelilla 1160
Simrishamns fögderi
Andrarum
Arvalund, se Nedraby*
Benestad
Bollerup
Brösarp
Eljaröd
Fågeltofta
Gärarp*
Ingelstad, se Östra Ingelstad
Kverrestad
Limkyrkan, se Tunbyholm*
Nedraby*
Onslunda
Ramsåsa
Smedstorp
Spjutstorp
Tomelilla
Tosterup
Tranås
Tryde
Tunbyholm*
Ullstorp
Östra Ingelstad
Övraby

Torsby 1737
Sunne fögderi
Dalby
Fryksände

Lekvattnet
Norra Finnskoga
Norra Ny
Ny, se Norra Ny
Nyskoga
Södra Finnskoga
Vitsand
Älvdal, se Dalby eller Norra Ny
Östmark

Torsås 0834
Kalmar fögderi
Gullabo
Söderåkra
Söderåkra norra kbfd
Söderåkra södra kbfd
Torsås

Tranemo 1552
Ulricehamns fögderi
Ambjörnarp
Dalstorp
Hulared
Limmared*
Ljungsarp
Länghem
Mossebo
Månstad
Nittorp
Sjötofta
Södra Åsarp
Tranemo
Tyggestorp*
Åsarp, se Södra Åsarp
Ölsremma

Tranås 0687
Tranås fögderi
Adelöv
Linderås
Säby

Trelleborg 1287
Trelleborgs fögderi
Alstad (medeltiden), se Fru Alstad*
Alstad (från 1980)
Anderslöv

Bedinge, se Lilla Beddinge
Bodarp
Bösarp
Dalköpinge
Fru Alstad*
Fuglie
Gislöv
Grönby
Gylle
Gärdslöv
Hammarlöv
Hemmesdynge
Isie, se Lilla Isie
Klagstorp, se Östra Klagstorp
Kyrkoköpinge
Källstorp
Köpinge, se Kyrkoköpinge
Lilla Beddinge
Lilla lsie
Lilla Slågarp*
Maglarp
Markie*
Simlinge
Skegrie
Stora Slågarp*
Södra Åby
Tommarp, se Västra Tommarp
Torp, se Östra Torp
Trelleborg (-1867), se Trelleborgs landsförsamling*
Trelleborg (1908-)
Trelleborgs landsförsamling*
Trelleborgs stadsförsamling, se Trelleborg
Tullstorp
Vemmerlöv, se Västra Vemmerlöv
Västra Alstad, se Alstad
Västra Tommarp
Västra Vemmerlöv
Åby, se Södra Åby
Äspö
Önnarp
Östra Klagstorp
Östra Torp

Trollhättan 1581
Trollhättans fögderi
Björke, se Norra Björke
Fors

Gärdhem
Götalunden
Hullsjö*
Lagmansered
Lextorp
Malöga*
Norra Björke
Rommele
Upphärad
Väne-Åsaka
Åsaka, se Väne-Åsaka

Tyresö 0138
Handens fögderi
Tyresö

Täby 0160
Täby fögderi
Täby

Töreboda 1663
Mariestads fögderi
Beateberg
Björkäng, se Töreboda
Bäck
Bällefors
Ekeskog
Fimmerstad*
Fredsberg
Fägre
Halna
Hjälstad
Hunnekulla, se Tiberg*
Kyrketorp*
Mo
Ruda, se Beateberg
Sveneby
Säckestad*
Tiberg*
Trästena
Töreboda
Älgarås

Uddevalla 1485
Uddevalla fögderi
Bohusläns regemente*
Bokenäs

Bäve
Dragsmark
Forshälla
Grinneröd
Herrestad
Högas
Lane-Ryr
Ljung
Norra Ryr, se Lane-Ryr
Resteröd
Ryr, se Lane-Ryr
Skredsvik
Uddevalla
Uddevalla militärförsamling, se Bohusläns regemente*

Ulricehamn 1584
Ulricehamns fögderi
Bjättlunda*
Blidsberg
Bogesund, se Ulricehamn
Brunn*
Böne
Dalum
Finnekumla
Fänneslunda
Grovare *
Grönahög
Gullered
Gällstad
Humla
Hällstad
Härna
Hössna
Igelsred*
Ingared*
Kinnared*
Knätte
Kärråkra
Kölaby
Kölingared
Liared
Marbäck
Murum
Möne
Strängsered
Säm, se Södra Säm
Södra Säm

Södra Ving
Södra Vånga*
Timmele
Tissered*
Två rred
Töve*
Ulricehamn
Varnum
Ving, se Södra Ving
Vist*
Vång, se Västervånga*
Vånga, se Södra Vånga*
Västervånga*

Umeå 2480
Umeå fögderi
Holmsund
Holmön
Hörnefors
Hörnefors-Strömbäcks bruksförsamling*
Sävar
Sävars nedre kbfd
Sävars övre kbfd
Tävelsjö
Tavelsjö kbfd*
Teg
Umeå, se Umeå landsförsamling
Umeå landsförsamling
Umeå landsförsamlings södra kbfd*
Umeå stadsförsamling
Ålidhem

Upplands-Bro 0139
Jakobsbergs fögderi
Bro
Håbo-Tibble
Håtuna
Kungsängen
Låssa
Näs, se Kungsängen
Ryd, se Västra Ryd
Stockholms-Näs, se Kungsängen
Tibble, se Håbo-Tibble
Västra Ryd

Upplands-Väsby 0114
Sollentuna fögderi
Ed
Fresta
Hammarby

Uppsala 0380
Uppsala fögderi
Almunge
Alsike
Andra Svea artilleriregemente, se Upplands artilleriregemente*
Balingsta
Björklinge
Bladåker
Bondkyrka, se Helga Trefaldighet
Bälinge
Börje
Dalby
Danmark
Faringe
Funbo
Gamla Uppsala
Gottsunda
Hagby
Helga Trefaldighet
Husby, se Husby-Långhundra
Husby-Långhundra
Jumkil
Järlåsa
Kil, se Rasbokil
Knivsta
Knutby
Lagga
Lena
Läby
Näs, se Uppsala-Näs
Ramsta
Rasbo
Rasbokil
Sankt Per*
Skogs-Tibble
Skuttunge
Stavby
Tensta
Tibble, se Skogs-Tibble
Tuna
Upplands artilleriregemente*

Uppsala, se Uppsala domkyrkoförsamling
Uppsala domkyrkoförsamling
Uppsala-Näs
Vaksala
Vassunda
Viksta
Vår Fru*
Vänge
Vänge och Läby, se Vänge
Västeråker
Åker, se Västeråker
Åkerby (i Bälinge härad)
Åkerby (i Hagunda), se Västeråker
Åland
Ärentuna
Östuna

Uppvidinge 0760
Växjö fögderi
Granhult*
Herråkra
Lenhovda
Nottebäck
Nottebäck med Granhult, se Nottebäck
Åseda
Älghult

Vadstena 0584
Motala fögderi
Broby*
Hagebyhöga
Herrestad
Hov
Kammarduksfabriken i Vadstena*
Klåstad*
Källstad
Nässja
Orlunda
Rogslösa
Sankt Per*
Strå
Vadstena
Vadstena hospitalsförsamling*
Vadstena krigsmanshusförsamling*
Vadstena landsförsamling, se Sankt Per*
Väversunda
Örberga

Vaggeryd 0665
Värnamo fögderi
Bondstorp
Byarum
Hagshult
Svenarum
Tofteryd
Åker

Valdemarsvik 0563
Norrköpings fögderi
Eds kapell, se Östra Ed
Gryt
Gusums kbfd*
Ringarum
Ringarums kbfd*
Tryserum
Valdemarsvik
Östra Ed

Vallentuna 0115
Täby fögderi
Angarn
Frösunda
Garn*
Kårsta
Markim
Orkesta
Vada
Vallentuna
Össeby, se Össeby-Garn
Össeby-Garn

Vansbro 2021
Borlänge fögderi
Järna
Järna kbfd
Nås
Vansbro kbfd
Äppelbo

Vara 1660
Skara fögderi
Badene*
Balltorp*
Barnekedum, se Södra Kedum
Bitterna

Borga*
Edsvära
Edum*
Eling
Fyrunga
Halvås*
Hällum
Jung
Kedum, se Södra Kedum
Kvänum
Larv
Laske-Vedum
Levene
Long
Lundby, se Södra Lundby
Längjum
Naum
Norra Vånga
Ryda
Skarstad
Slädene
Sparlösa
Stacketorp*
Södra Kedum
Södra Lundby
Tråvad
Vara
Vedum, se Laske-Vedum
Vånga, se Norra Vånga
Vässby*
Västerbitterna, se Bitterna
Önum
Österbitterna*
Öttum

Varberg 1383
Varbergs fögderi
Dagsås
Grimeton
Grimmared
Gunnarsjö
Gunnarsred, se Gunnarsjö
Gödestad
Hunnestad
Karl Gustav
Kungsäter
Lindberg
Nya Varberg*

Nyby, se Nya Varberg*
Nösslinge
Rolfstorp
Sibbarp
Skedeskamma, se Karl Gustav
Skällinge
Spannarp
Stamnared
Stråvalla
Sällstorp
Torpa
Träslöv
Tvååker
Valinge
Varberg
Varbergs slottsförsamling*
Varbergs straffängelse*
Veddige
Värö
Ås

Vaxholm 0187
Danderyds fögderi
Vaxholm

Vellinge 1233
Trelleborgs fögderi
Arrie
Eskilstorp
Falsterbo
Falsterbo tyska*
Gessie
Håslöv
Hököpinge
Ingelstad, se Västra Ingelstad
Kämpinge*
Mellan-Grevie
Räng
Skanör
Stora Hammar
Södra Åkarp
Vellinge
Västra Ingelstad
Åkarp, se Södra Åkarp
Östra Grevie

Vetlanda 0685
Vetlanda fögderi
Alseda
Björkö
Bäckaby
Bäckseda
Fröderyd
Karlstorp
Korsberga
Lannaskede
Lemnhult
Myresjö
Mörsebo, se Nye
Nye
Näsby
Näshult
Nävelsjö
Ramkvilla
Skede
Skirö
Skärbäck*
Solberga, se Södra Solberga
Stenberga
Södra Solberga
Vetlanda
Ökna

Vilhelmina 2462
Vilhelmina fögderi
Dikanäs kbfd*
Latikbergs kbfd*
Saxnäs kbfd*
Vilhelmina
Vilhelmina kbfd*
Volgsjö, se Vilhelmina

Vimmerby 0884
Vimmerby fögderi
Djursdala
Frödinge
Locknevi
Pelarne
Rumskulla
Södra Vi
Tuna
Vi, se Södra Vi
Vimmerby
Vimmerby landsförsamling*

Vimmerby stadsförsamling, se Vimmerby

Vindeln 2404
Umeå fögderi
Degerfors, se Vindeln
Degerfors kbfd*
Yindeln
Amsele
Åmsele kbfd*

Vingåker 0428
Katrineholms fögderi
Vingåker, se Västra Vingåker
Västra Vingåker
Österåker

Vårgårda 1527
Alingsås fögderi
Algutstorp
Asklanda
Bergstena
Fullestad
Hol
Horla
Härene, se Södra Härene
Kullings-Skövde
Kvinnestad
Landa
Lena
Ljur
Norska Skogsbygden, se Skogsbygden
Nårunga
Ornunga
Siene
Skogsbygden
Skövde, se Kullings-Skövde
Södra Härene
Tumberg*

Vänersborg 1580
Vänersborgs fögderi
Brålanda
Brätte*
Frändefors
Gestad
Hallby*

Naglum*
Näs, se Vänersnäs
Ryr i Sundal, se Sundals-Ryr
Ryr i Väne härad, se Väne-Ryr
Rånnum*
Sundals-Ryr
Södra Ryr, se Väne-Ryr
Tunhem, se Västra Tunhem
Vargöns kbfd*
Vassända, se Vassända-Naglum*
Vassända-Naglum*
Vänersborg
Vänersnäs
Väne-Ryr
Västra Tunhem
Västra Tunhems kbfd*

Vännäs 2460
Umeå fögderi
Vännäs
Vännäsbygdens kbfd*
Vännäs centralorts kbfd*
Vännäs köpings kbfd, se Vännäs centralorts kbfd*
Vännäs landskommuns kbfd, se
Vännäsbygdens kbfd*

Värmdö 0120
Nacka fögderi
Djurö
Gustavsberg
Ingarö
Möja
Nämdö
Pilhamn, se Ingarö
Värmdö

Värnamo 0683
Värnamo fögderi
Bredaryd
Dannäs
Forsheda
Fryele
Gällaryd
Hänger
Kärda
Nydala

Rydaholm
Törskinge
Tånnö
Voxtorp
Värnamo

Västervik 0883
Västerviks fögderi
Blackstad
Dalhem
Ed, se Västra Ed
Gamla Västervik, se Gamleby
Garnleby
Gladhammar
Hallingeberg
Hallingebergs norra kbfd*
Hallingebergs södra kbfd*
Hjorted
Lofta
Loftahammar
Nya Västervik, se Västervik
Odensvi
Törnsfall
Ukna
Västervik
Västra Ed
Västrum
Överum

Västerås 1980
Västerås fögderi
Badelunda, se Västerås Badelunda
Barkarö, se Västerås-Barkarö
Björksta
Dingtuna
Furby*
Hara, se Kungsåra
Haraker
Hubbo
Irsta
Kungsåra
Kärrbo
Lilla Rytterne*
Lillhärad
Lundby, se Västerås Lundby
Romfartuna
Rytterne

Sankta Maria, se Västerås domkyrkoförsamling
Sankt Egidii, se Sankt Ilian*
Sankt Ilian*
Sankt Nikolai*
Sevalla
Skerike, se Västerås Skerike
Skultuna
Stora Rytterne, se Rytterne
Tortuna Vikhus, se Lilla Rytterne*
Vårfrukyrka, se Västerås domkyrkoförsamling
Västerås, se Västerås domkyrkoförsamling
Västerås Badelunda
Västerås-Barkarö
Västerås landsförsamling, se Sankt Ilian*
Västerås Lundby
Västerås Skerike
Ängsö

Växjö 0780
Växjö fögderi
Aneboda
Asa
Berg
Bergunda
Drev
Dädesjö
Dänningelanda
Eke*
Furuby
Gårdsby
Hemmesjö, se Hemmesjö med Tegnaby
Hemmesjö med Tegnaby
Hornaryd
Jät
Kalvsvik
Norraby*
Norra Rottne, se Norraby*
Nöbbele
Ormesberga
Rottne, se Söraby
Sjösås
Skogslyckan
Södra Rottne, se Söraby

Söraby
Tegnaby
Tjureda
Tofta*
Toig
Torsås, se Östra Torsås
Tävelsås
Tävelsås med Tofta, se Tävelsås
Uråsa
Vederslöv
Västra Jät*
Växjö, se Växjö domkyrkoförsamling
Växjö domkyrkoförsamling
Växjö hospitalsförsamling*
Växjö landsförsamling*
Växjö mosaiska
Växjö stadsförsamling, se Växjö domkyrkoförsamling
Öja
Öjaby
Ör
Östra Jät, se Jät
Östra Torsås

Ydre 0512
Linköpings fögderi
Asby
Norra Vi
Ryd, se Västra Ryd
Sund
Svinhult
Torpa
Vi, se Norra Vi
Västra Ryd

Ystad 1286
Ystads fögderi
Baldringe
Balkåkra
Bjäresjö
Borrie
Bromma
Glemminge
Hedeskoga
Herrestad, se Stora Herrestad
Högestad
Hörup
Ingelstorp

Kloster, se Ystads Sankt Petri*
Löderup
Sjörup
Skårby
Snårestad
Stora Herrestad
Stora Köpinge
Sövestad
Valleberga
Västra Köpinge, se Stora Köpinge
Ystad
Ystads garnisonsförsamling*
Ystads Sankta Maria, se Ystad
Ystads Sankt Petri*
Ystads stadsförsamling, se Ystad
Öja

Åmål 1585
Åmåls fögderi
Edsleskog
Fröskog
Hässelskog, se Edsleskog
Mo
Tydje*
Tösse, se Tösse med Tydje
Tösse med Tydje
Åmål (- 1643), se Åmåls landsförsamling*
Åmål (1643)
Åmåls landsförsamling*
Åmåls stadsförsamling, se Åmål
Ånimskog

Ånge 2260
Sundsvalls fögderi
Borgsjö
Borgsjö kbfd*
Haverö
Torp
Ånge kbfd*

Åre 2321
Östersunds fögderi
Hallen
Huså bruks kapellförsamling*
Kall
Marby
Mattmar

Mörsil
Undersåker
Undersåkers lappförsamling*
Åre

Årjäng 1765
Säffle fögderi
Blomskog
Fågelvik, se Västra Fågelvik
Holmedal
Karlanda
Silbodal
Sillerud
Trankil
Töcksmark
Västra Fågelvik
Östervallskog

Åsele 2463
Vilhelmina fögderi
Fredrika
Viska, se Åsele
Åsele

Åstorp 1167
Klippans fögderi
Björnekulla
Broby, se Västra Broby
Kvidinge
Kärreberga*
Norra Broby, se Västra Broby
Västra Broby

Åtvidaberg 0561
Linköpings fögderi
Björsäter
Grebo
Gärdserum
Hannäs
Värna
Yxnerum
Åtvid

Älmhult 0765
Ljungby fögderi
Göteryd
Hallaryd

Härlunda
Pjätteryd
Stenbrohult
Virestad
Älmhult

Älvdalen 2039
Mora fögderi
Evertsbergs kbfd*
ldre
Särna
Åsens kbfd*
Älvdalen
Älvdalens kbfd*

Älvkarleby 0319
Tierps fögderi
Skutskär
Älvkarleby

Älvsbyn 2560
Piteå fögderi
Älvsby

Ängelholm 1182
Ängelholms fögderi
Ausås
Barkåkra
Hjärnarp
Humlarp
Höja
Ljungby, se Munka-Ljungby
Luntertun*
Munka-Ljungby
Rebbelberga
Rynestad, se Luntertun*
Starby
Strövelstorp
Tåssjö
Tåstarp
Vantinge*
Ängelholm
Ängelholms garnisonsförsamling*
Össjö

Öckerö 1407
Göteborgs fögderi
Öckerö

Ödeshög 0509
Mjölby fögderi
Heda
Hästholmen*
Rök
Sankt Johannes, se Trehörna
Stora Åby
Svanshals
Svärn*
Tollstad, se Västra Tollstad
Trehörna
Yästra Tollstad
Åby, se Stora Åby
Ödeshög

Örebro 1880
Örebro fögderi
Almby
Asker
Axberg
Dylta bruksförsamling*
Edsberg
Eker*
Ervalla
Första Svea trängkår, se Svea trängkår*
Glanshammar
Gräve
Gällersta
Hackvad
Hidinge
Hovsta
Kil
Knista
Kräcklinge
Kvistbro
Kälkesta, se Edsberg
Lillkyrka, se Lillkyrka-Ödeby
Lillkyrka-Ödeby
Längbro
Lännäs
Mellösa, se Stora Mellösa
Mikael
Mosjö

Norrbyås
Rinkaby
Stora Mellösa
Svea trängkår*
Tysslinge
Tångeråsa
Täby
Vintrosa
Ånsta*
Ödeby*
Örebro, se Örebro Nikolai
Örebro Nikolai
Örebro norra, se Örebro Olaus Petri
Örebro Olaus Petri
Örebro södra, se Örebro Nikolai

Örkelljunga 1137
Klippans fögderi
Fagerhult, se Skånes-Fagerhult
Rya
Skånes-Fagerhult
Örkelljunga

Örnsköldsvik 2284
Örnsköldsviks fögderi
Anundsjö
Anundsjö kbfd
Arnäs
Björna
Gideå
Grundsunda
Mo
Nätra
Sidensjö
Själevad
Skorped
Solbergs kbfd
Trehörningsjö
Örnsköldsvik

Östersund 2380
Östersunds fögderi
Brunflo
Frösö
Häggenås
Kyrkås
Lit

Lockne
Marieby
Norderö
Norrlands artilleriregemente*
Näs
Sunne
Västerhus*
Östersund
Östersunds garnisonsförsamling, se Norrlands artilleriregemente*

Österåker 0117
Danderyds fögderi
Kulla, se Roslags-Kulla
Ljusterö
Norra Ljusterö, se Ljusterö
Roslags-Kulla
Ryd, se Östra Ryd
Södra Ljusterö*
Österåker
Östra Ryd

Östhammar 0382
Tierps fögderi
Alunda
Brocaste, se Hökhuvud
Börstil
Dannemora
Ekeby
Film
Forsmark
Gräsö
Harg
Hökhuvud
Morkaria
Skäfthammar
Valö
Öregrund
Österby bruksförsamling*
Östhammar

Östra Göinge 1121
Kristianstads fögderi
Broby, se Östra Broby
Emmislöv
Glimåkra
Gryt

Hjärsås
Knislinge
Kvänge
Östra Broby

Överkalix 2513
Kalix fögderi
Lansjärvs kbfd*
Överkalix
Överkalix kbfd*
Överkalix nedre kbfd, se Överkalix kbfd*
Överkalix övre kbfd, se Lansjärvs kbfd*

Övertorneå 2518
Haparanda fögderi
Hietaniemi
Matarengi, se Övertorneå
Svanstein
Svansteins kbfd*
Särkilax, se Övertorneå
Övertorneå
Övertorneå kbfd*

Församlingarna kommunvis - Sveriges församlingar genom tiderna
Skatteverket

Till toppen