
Du får inte avdrag för merutgifter bara av det skälet att du bor på annan ort än den där du arbetar. Förutsättningarna för avdrag som beskrivs ovan måste vara uppfyllda. Med kortare tid menas cirka två år. Du ska också kunna visa att arbetet på den nya orten är av tillfällig natur, dvs. att det redan från början är klart att tidsperioden är begränsad. Tidsbegränsad till sin natur är exempelvis arbete inom byggbranschen.
Vid tillfälligt arbete kan du få avdrag för kostnader för måltider och småutgifter på arbetsorten med antingen den verkliga merkostnaden eller enligt en schablon. Skatteverket utfärdar allmänna råd om normalbelopp för olika länder (se nedan). Du får bara göra avdrag för den första månaden av vistelsen på arbetsorten. (Tidsbegränsningen gäller inte kostnaderna för ditt boende).
Schablonavdraget är 50 procent av normalbeloppet för aktuellt land per hel dag under den första månaden.
Exempel på hur avdraget beräknas (för hur många dagar avdrag medges i olika situationer) finns i avsnitt 4.5 i Skatteverkets ställningstagande 2011‑08‑10, dnr 131 94075‑11/111.
Skatteverkets ställningstagande 2011-08-10
Du får också avdrag för vad du själv har betalat för den tillfälliga bostaden på arbetsorten. Om du inte kan visa din kostnad för logi, men kan styrka att du har övernattat på arbetsorten, får du avdrag med 50 procent av normalbeloppet för det aktuella landet per natt.
För att över huvud taget få avdrag för dessa kostnader måste inkomsten beskattas i Sverige.