Sommar- och extrajobb – Information till skolungdom och studerande
SKV 430
Ladda ner
Utgåva 25 som gäller för inkomståret 2026, utgiven i maj 2026. Antal sidor: 6
Information
Här berättar vi vad du som studerar och jobbar extra under år 2026 ska tänka på. Blanketten Jämkning för skolungdom och studerande (ändring av preliminär A-skatt) (SKV 4301) följer med broschyren.
Vi talar till exempel om hur du ska göra för att få ut hela lönen utan skatteavdrag om du tjänar mindre än 25 042 kronor under år 2026. Läs också vad du behöver göra för att få rätt skatteavdrag om du tjänar 25 042 kronor eller mer.
I broschyren berättar vi också att du som anmält utbetalningskonto får tillbaka dina skattepengar snabbare och enklare. I den här utgåvan har vi tagit bort informationen om att anmäla utbetalningskonto med blanketten SKV 4802. Det beror på att blanketten inte längre går att använda efter 30 juni 2026.
För dig som är arbetsgivare
Om du ska anställa sommarjobbare kan du hjälpa dem så att det blir rätt skatt från början. Ge dem broschyren innan de börjar jobba.
Skicka din ansökan till:
Skatteverkets Inläsningscentral
FE 4200
105 81 Stockholm
För att kunna öppna filen och läsa den behöver du ett program som kan läsa pdf-filer. Behöver du installera ett program, exempelvis Adobe Reader, kan du ladda ner det från internet.
