Inkomstdeklaration 1 (privatpersoner och enskilda näringsidkare)
E-tjänsten använder Skatteverkets nya inloggningssätt "Gemensam inloggning till e-tjänster". Det innebär att du kan växla mellan de tjänster som är kopplade till "Gemensam inloggning" utan att behöva logga in igen. Läs mer »
Tjänsten är öppen varje dag kl. 07:00—03:00 från och med den 20 mars och du kan deklarera till och med den 12 juli kl. 03:00 i år.
Inloggningsalternativ
Välj ett av de fyra alternativen för att logga in.
se vilka förtryckta uppgifter som finns i din deklaration
se om det lagts till eller tagits bort kontrolluppgifter efter förtryckningen av din pappersdeklaration
godkänna deklarationen om alla uppgifter är riktiga
ändra eller anmäla bankkonto för återbetalning av skatt
göra avdrag för resor till och från arbetet
ändra eller lämna kontaktuppgifter.
Du hittar dina säkerhetskoder högst upp på sidan 1 på specifikationen till inkomstdeklarationen.
Med e-legitimation på fil, kort eller Mobilt BankID kan du göra allt som går att göra med säkerhetskoder
Dessutom kan du
ändra förtryckta uppgifter
lägga till uppgifter
fylla i bilaga för försäljning av värdepapper (K4)
fylla i bilaga för försäljning av småhus (K5)
fylla i bilaga för försäljning av bostadsrätt (K6)
begära slutligt uppskov, frivilligt återföra slutligt uppskov, återföra preliminärt uppskov från förra året
fylla i nettobeloppet för uthyrning av bostadsrätt eller småhus i ruta 51 eller använda beräkningshjälpen för Uthyrning av privatbostad
begära fördelning av skattereduktion enligt beslut i ruta 46 till annan person eller från annan person
fylla i övriga kapitaluppgifter från bilagor som har lämnats via Skatteverkets filöverföringstjänst, mobilt media eller på papper samt underskott från näringsverksamhet som avslutats under inkomstår 2010
fylla i bilaga för inkomst av tjänst i vissa fall (T1)
fylla i bilaga för inkomst av tjänst för inkomstgivande hobby (T2)
fylla i näringsbilagorna NE/NEA, Momsbilaga och N8
fylla i bilaga för andel i handelsbolag för fysisk person och dödsbo (N3A)
fylla i bilaga för kvalificerade andelar i fåmansföretag (K10)
fylla i resultat från näringsbilagor eller tjänst-/hobbybilagor som inte lämnas i din elektroniska inkomstdeklaration och som istället lämnats via Skatteverkets filöverföringstjänst, mobilt media eller på papper
fylla i uppgifter för delägare i fåmansföretag
ändra eller anmäla bankkonto för återbetalning av skatt
ändra eller lämna kontaktuppgifter
lämna inkomstdeklaration för personer du är registrerad som deklarationsombud för.
Ändra uppgifter i redan inskickad deklaration
Om du redan har skickat in din deklaration så kan du ändra eller lägga till uppgifter i din deklaration. Detta gör du genom att logga in, göra dina ändringar och sedan skicka in deklarationen på nytt.
Om ditt slutskattebesked redan har skickats till dig, vilket innebär att du eventuellt får belopp tillbaka redan innan midsommar går det inte att göra ändringar i deklarationen elektroniskt. Vill du lämna en ny deklaration måste du då istället lämna den på papper.
Förutsättning för att få återbetalningen före midsommar är att du har anmält bankkonto i samband med att du skickade in din deklaration.
Deklarera i god tid! Då undviker du eventuella köer.
Du vet väl att du även kan deklarera via telefon, smartphone eller SMS?
Då kan du bara godkänna dina förtryckta uppgifter. Du kan inte göra några ändringar eller tillägg.
Telefondeklarerar gör du på nummer 020 — 567 100 Nyhet! Du kan välja en engelsk version av tjänsten.
Om du har en mobiltelefon kan du deklarera via SMS eller via Skatteverkets applikation för mobiltelefoner som du laddar ner från Android market för Androidtelefoner eller Appstore för iPhone