Skatteverkets pressmeddelande
Då deklarerar fler sin kryptohandel
Den som har sålt, bytt eller betalat med kryptovaluta ska deklarera försäljningen i sin deklaration. I en ny rapport ”Vem deklarerar krypto?” har Skatteverket undersökt vad som skiljer de som deklarerar, från de som inte gör det.
– Analysen visar att personer som har deklarerat kryptoförsäljningar tidigare i betydligt högre utsträckning fortsätter att deklarera även kommande år. Detta tyder på en tydlig vaneeffekt, där tidigare erfarenhet av deklarationsförfarandet sänker tröskeln för att även i fortsättningen följa reglerna, säger rapportförfattare Lina Andersson, Skatteverket.
Skatteverket har tidigare gjort bedömningen i en rapport från 2024 att skattefelet från handel med kryptovalutor motsvarar 1,5 miljarder kronor, eller 90 procent av den teoretiska skatten, och att deklarationsbenägenheten bland kryptohandlare är låg.
Inför nästa års deklaration, för inkomståret 2026, finns nya regler för rapportering och informationsutbyte för kryptotillgångar som riksdagen fattade beslut om den 26 november 2025. Genom ett omfattande internationellt informationsutbyte om kryptotillgångar, ökar transparensen på området. Utbytet kommer att ge Skatteverket större möjligheter till kontroll av handel med kryptovalutor, både inom EU och utanför.
– Resultaten av analysen tyder på att kunskap om regelverket, tidigare deklarationserfarenheter och upplevd kontrollrisk gör att fler deklarerar krypto, säger rapportförfattare Lina Andersson, Skatteverket.
Analyserna i rapporten utgår från interna data över inkomstdeklarationer, samt externa data från två internationella kryptobörser. Materialet omfattar drygt 17 000 fysiska personer som handlat med kryptovalutor för minst 10 000 euro under minst ett år under perioden 2017–2021.
Kontaktpersoner för media
Lina Andersson, analytiker
010-575 07 35
Skatteverkets presstjänst
010-575 04 44
