Svar på vanliga frågor

Hindersprövning och vigsel

Vi ska gifta oss och jag har hört att man måste göra en hindersprövning. Vad innebär det och hur gör man?
Om ni båda är svenska medborgare och ska gifta er i Sverige gäller följande:

Innan man får gifta sig ska Skatteverket göra en hindersprövning. Syftet är att kontrollera att det inte finns några hinder för er att gifta er. Det finns tre äktenskapshinder:

  • den som är under 18 år får inte gifta sig utan tillstånd
  • de som är nära släkt får inte gifta sig med varandra
  • den som redan är gift eller partner i ett registrerat partnerskap får inte ingå äktenskap. De som är registrerade partner kan omvandla sitt partnerskap till ett äktenskap, se vidare under Äktenskap.

Hindersprövning begärs gemensamt av mannen och kvinnan och ni ska skriftligen försäkra att det inte finns något äktenskapshinder. Försäkran lämnas på en särskild blankett till Skatteverket.

Om det inte finns något hinder mot äktenskapet kommer Skatteverket att utfärda ett intyg om hindersprövning. Intyget är giltigt i fyra månader och ska lämnas till vigselförrättaren vid vigseln.

Blivande makar ska alltid anmäla vilket eller vilka efternamn som ska bäras i äktenskapet. En anmälningsblankett om makars namn skickas tillsammans med blanketten för hindersprövning.

Utländsk medborgare, bosatt i Sverige, ska hindersprövas enligt svensk lag. Utländsk medborgare, som inte är bosatt i Sverige bör ta kontakt med Skatteverket för mer information.

Blanketter m.m:

Hindersprövning, Ansökan och försäkran, SKV 7880
Efternamn, Anmälan,  SKV 7831
"När jag gifter mig, vilket efternamn får jag då?"





Skatteverket