
Den 1 januari 2012 introducerades nya meddelanden i systemet. Det är möjligt för er att meddela Skatteverket att de varor, som är på väg till er, inte har beställts eller inte överensstämmer med vad som har beställts. Skatteverket vidarebefordrar meddelandet via EMCS till avsändaren. Tidigare har detta kunnat göras först när varorna anlänt till mottagaren, som då anmärkt på varorna i mottagningsrapporten. Vänligen observera att detta nya meddelande inte ersätter mottagningsrapporten.
En annan nyhet är att ni kan skicka en s.k. incidentrapport. Det kan röra sig om pågående transporter som av någon anledning inte längre överensstämmer med vad som angivits i e-AD. Stöld av varor eller olyckshändelser där varor blivit förstörda är exempel på när händelserapporten kan användas. Ni kan inte själva lägga in rapporten i EMCS-systemet, utan den ska skickas till Skatteverket (kontoret i Ludvika).
I de fall ni vill informera avsändaren om något som berör en pågående transport kan ett förklaringsmeddelande lämnas.
Skatteverket vill påminna alla aktörer som använder antingen e-tjänsten med filuppladdning eller Web Services för att kommunicera med EMCS att senast den 1 april 2012 anpassa sina system efter "Automatiseringsspecifikation v2.0".
Läs mer om automatiserat uppgiftslämnande via länken Teknisk information till höger.
Den aktör som av någon anledning inte anpassat sina system till den 1 april 2012, kan övergångsvis använda manuell registrering i e-tjänsten EMCS (utan filuppladdning).
Frågor angående teknik och tekniska förutsättningar beträffande EMCS sänds till den särskilda funktionsbrevlådan emcs.teknik@rsv.se. Ange gärna ditt direkttelefonnummer då du ställer en fråga.
Administrativa ledsagardokument på papper får inte längre användas.
Kommissionen har tagit fram en e-utbildning för användare av EMCS-systemet
. Den riktar sig främst till externa användare och är en beskrivning av på vilket sätt EMCS fungerar på en mer övergripande nivå. Den är på engelska och kan användas som en introduktion till det material som finns under högerrubriken "E-tjänster", "Så fungerar EMCS".