Skatteverkets yttranden

Promemoria om införande av regler om expeditionsavgift i trängselskattelagen

Datum: 2009-08-17

Dnr/målnr/löpnr:
131 577894-09/112
(Fi2009/4874)

Finansdepartementet
103 33 Stockholm

Skatteverket har anmodats yttra sig över rubricerad promemoria.
 
Skatteverket har utöver nedanstående synpunkter inget att erinra mot förslaget i promemorian.
 
Enligt förslag till 14 § första stycket ska tilläggsavgift inte längre tas ut på trängselskatt som beslutats av Skatteverket. För att få en effektiv indrivningsverksamhet är det nödvändigt att tilläggsavgift kan tas ut även när skatt eller expeditionsavgift har beslutats enligt 15 eller 15 a §§. Skatteverket anser att bestämmelsen i den delen inte ska ändras.
 
Enligt Skatteverkets beräkning bör intäkterna från tilläggsavgiften minska med betydligt mer än de i promemorian angivna 10 miljoner kronor per år. Under de nio första månaderna efter att månadsbeslut infördes har i genomsnitt 26 000 tilläggsavgiftsbeslut meddelats per månad med anledning av att trängselskatt inte betalats i tid. Om införandet av en expeditionsavgift lågt räknat halverar antalet tilläggsavgifter, skulle intäkterna från tilläggsavgiften minska med ca 75 miljoner kronor per år. Beroende på expeditionsavgiftens storlek blir det totala intäktsbortfallet mindre.

 
Beslut i detta ärende har fattats av undertecknad tillförordnad överdirektör. Vid den slutliga handläggningen har i övrigt närvarat skattedirektören Hedwall, sektionschefen Mårtensson samt rättslige experten Båsjö, föredragande.

Skatteverket