Skatteverkets allmänna råd

Skatteverkets allmänna råd om fördelning av anskaffningsutgift med anledning av Dignitana AB:s nyemission år 2010 av aktier och teckningsoptioner

Område: Inkomsttaxering

Utkom från trycket: 25 ferbruari 2011

Dnr/målnr/löpnr:
SKV A 2011:06
PDF-versionPDF (pdf, 14 kB)

Skatteverket lämnar med stöd av 2 § förordningen (2007:780) med instruktion för Skatteverket följande allmänna råd om fördelning av anskaffningsutgift med anledning av Dignitana AB:s nyemission år 2010 av aktier och teckningsoptioner.¹
 
Kapitalvinst ska enligt 44 kap. 13 § inkomstskattelagen (1999:1229), IL, beräknas som skillnaden mellan

- ersättningen för den avyttrade tillgången eller för den utfärdade förpliktelsen minskad med utgifterna för avyttringen eller utfärdandet, och
- omkostnadsbeloppet.

Med omkostnadsbelopp avses enligt 44 kap. 14 § IL utgifter för anskaffning (anskaffningsutgifter) ökade med utgifter för förbättring (förbättringsutgifter).

När flera olika värdepapper har förvärvats för ett gemensamt belopp bör anskaffningsutgiften fördelas i proportion till marknadsvärdet för de olika värdepapperna.

Allmänna råd:
Av anskaffningsutgiften för varje nytecknad aktie och medföljande teckningsoption i Dignitana AB bör 77 procent hänföras till aktien och 23 procent till teckningsoptionen.

___________

Dessa allmänna råd tillämpas fr.o.m. 2011 års taxering.

¹För ytterligare information, se Skatteverkets meddelanden, SKV M 2011:6.

Skatteverket