Skatteverkets allmänna råd
Skatteverkets allmänna råd om fördelning av anskaffningsutgift med anledning av Tilgin AB:s nyemission år 2008 av aktier och teckningsoptioner
Område: Inkomsttaxering
Utkom från trycket: 27 juni 2008
(pdf, 14 kB)Kapitalvinst ska enligt 44 kap. 13 § inkomstskattelagen (1999:1229), IL, beräknas som skillnaden mellan
- ersättningen för den avyttrade tillgången eller för den utfärdade förpliktelsen minskad med utgifterna för avyttringen eller utfärdandet, och
- omkostnadsbeloppet.
Med omkostnadsbelopp avses enligt 44 kap. 14 § IL utgifter för anskaffning (anskaffningsutgifter) ökade med utgifter för förbättring (förbättringsutgifter).
När flera olika värdepapper har förvärvats för ett gemensamt belopp bör anskaffningsutgiften fördelas i proportion till marknadsvärdet för de olika värdepapperna.
Allmänna råd:
Av anskaffningsutgiften för varje tretal nytecknade aktier och medföljande teckningsoptioner i Tilgin AB bör 85,7 procent hänföras till aktierna, 6,3 procent till teckningsoption TO4 och 8 procent till teckningsoption TO5.
___________
Dessa allmänna råd tillämpas fr.o.m. 2009 års taxering.
¹ För ytterligare information, se Skatteverkets meddelanden, SKV M 2008:12.