
Lagen innebär att de flesta som säljer varor eller tjänster mot kontant betalning (hit räknas även betalkort) måste ha ett certifierat kassaregister. I lagen står bland annat att näringsidkaren vid varje försäljningstillfälle ska erbjuda ett kassakvitto som kassaregistret framställt. Vill du läsa mer om kassaregister kan du göra det på sidan Kassaregister. Där kan du även se vilken typ av företag som inte omfattas av lagen.
Om du inte får ett kvitto trots att du ber om det så kan du hänvisa till lagen. Om du ändå blir nekad och känner att du vill stödja schysst konkurrens så är ett enkelt förslag att du handlar någon annanstans.
När du betalar med kort så får du en kontoslip som visar att en transaktion har ägt rum. Utöver denna kontoslip så ska du få ett kvitto som bevisar att köpet har knappats in i kassan. För att undvika förvirring så står det numera på kontoslippen att det inte är ett kvitto. Be alltid om kvitto, oavsett om du får en kontoslip!
Allas bidrag behövs i arbetet för att minska skattefusket och bidra till en schysst konkurrenssituation för den stora majoritet företagare som är seriösa. Kontanthandeln bidrar genom att använda certifierade kassaregister. Skatteverket bidrar genom sin kontrollverksamhet och genom att ta fram system som gör det enkelt att göra rätt när man använder kassaregister.
Men det räcker inte med att näringsliv och myndigheter agerar. Också allmänhetens bidrag behövs. Genom att be om kvitto stöder du schysst konkurrens samtidigt som du bidrar till att välfärden får den finansiering den behöver.