Skatteverkets pressmeddelande
2010-04-19
Burlövborna bäst i Sverige på att e-deklarera
— Det är enklare både för dem som deklarerar och för oss om vi får in uppgifterna direkt i våra system. Det är också lättare att göra rätt om man deklarerar elektroniskt, säger Skatteverkets generaldirektör Ingemar Hansson.
Målet är 60 procent elektroniska deklarationer
Totalt ska cirka 7,4 miljoner personer deklarera och förra året använde 54 procent de elektroniska möjligheterna.
— Vårt mål för i år är 60 procent men blir det 65 procent vore det strålande, fortsätter Ingemar Hansson.
Bland länen ligger skåningarna just nu i topp med 23,4 procent elektroniska deklarationer. Bland kommunerna ligger Burlövborna etta med 30,2 procent hittills. När alla deklarationer var inskickade förra året var invånarna i Oxelösund bäst med 65,4 procent elektroniska deklarationer.
— Vi vet att de allra flesta deklarerar de sista veckorna och de som deklarerar elektroniskt har chans att få sina pengar till midsommar om de får tillbaka på skatten, säger Kay Kojer, verksamhetsutvecklare.
Läns- och kommunsstatistik över elektroniska deklarationer
— Vi ser också att fler och fler gör komplicerade deklarationer elektroniskt, som att redovisa att man har sålt ett hus eller aktier. Det är bra eftersom chanserna att det blir rätt ökar när systemet gör summeringar och för över beloppen mellan olika blanketter, säger Kay Kojer.
I förra veckan skickades de sista deklarationsblanketterna ut. Om man ännu inte har fått sin blankett bör man ringa skatteupplysningen på 0771 567 567. Det går också att deklarera med e-legitimation genom att logga in på vår e-tjänst Inkomstdeklaration 1.
Telefon: 010-574 82 21
Mobiltel: 070-790 24 89
Pressjour:
Tfn: 010-574 89 60
Allmänna frågor, ring Skatteupplysningen 0771-567 567