Alla kan e-deklarera – redan i dag!

Mellan den 17 mars och den 15 april skickas deklarationsblanketterna ut. Du behöver dock inte blanketten för att deklarera. Redan den 22 mars öppnade den elektroniska inkomstdeklarationen här på webbplatsen. Du som har e-legitimation kan se alla dina uppgifter och deklarera direkt på nätet. Den 22 mars lanserade vi även möjligheten att deklarera via smartphone.

Deklarationsblanketterna skickas ut 17 mars—15 april

Mellan den 17 mars och den 15 april skickar vi alltså ut deklarationsblanketten — Inkomstdeklaration 1 (SKV 2000) — till alla deklaranter. Blanketterna skickas inte områdesvis. Du behöver alltså inte bli orolig om du inte får blanketten samtidigt som din make eller granne.

Om du inte får deklarationsblanketten senast den 15 april bör du kontakta Skatteupplysningen, tfn 0771-567 567.

Deklarationsapparna för iPhone och Android blev nedladdningsbara under tisdagen den 22 mars. Vi har felaktigt skrivit ett tidigare datum i ett pressmeddelande.
 
Senast klockan 24:00 den 2 maj ska du ha lämnat in deklarationen elektroniskt eller på papper till Skatteverket.
  

Skatteverket