Svar på vanliga frågor

Skattekonto, skattedeklaration och jämkning

Om jag får underskott på mitt skattekonto när den slutliga skatten bestämts, vad händer då?
Om du har betalat för lite skatt 2009 och inte gjort någon egen inbetalning, tidigare kallad fyllnadsinbetalning, till ditt skattekonto kommer du att få ett underskott. På det betalar du kostnadsränta.

Underskottet och kostnadsräntan framgår av kontoutdraget som du får i samband med att slutskattebeskedet skickas ut. Om du har underskott ska du betala in det tillsammans med kostnadsräntan. Av kontoutdraget framgår när du senast ska betala. Betalar du före förfallodagen blir räntekostnaden mindre.

Är underskottet högst 20 000 kronor betalar du låg kostnadsränta. Räntan räknas från och med den 4 maj 2010 till och med förfallodagen.

Om underskottet är högre än 20 000 kronor räknas kostnadsräntan i två steg. På underskott upp till 20 000 kronor betalar du låg kostnadsränta. Den räknas från och med den 4 maj 2010 till och med förfallodagen.

På den del som överstiger 20 000 kronor betalar du låg kostnadsränta på de första 10 000 kronorna och mellanränta på resten. Räntan räknas från och med den 13 februari 2010 till och med förfallodagen.

Räntenivåerna kan förändras under året då räntan på skattekontot är knuten till basräntan. De aktuella räntesatserna kan du se på sidan Räntor på skattekontot. Kostnadsräntan är inte avdragsgill.

Betalningen måste vara bokförd på Skatteverkets plus- eller bankgiro senast på förfallodagen. Om du gör en inbetalning efter förfallodagen får du betala ytterligare kostnadsränta.

Du kan få mer information om skattekontot i "Skattekontobroschyren" (SKV 408).





Skatteverket