Klyvningsregeln gäller inte längre

Den 1 januari 2010 upphörde den s.k. klyvningsregeln, eller regeln om 50/50-fördelning som den också kallats, för delägare av kvalificerade aktier och andelar i fåmansföretag att gälla. Det betyder att om du säljer ditt fåmansföretag med vinst ska hela den vinst som överstiger det s.k. sparade utdelningsutrymmet beskattas i inkomstslaget tjänst. Liksom tidigare kan du dock aldrig beskattas för mer än 100 inkomstbasbelopp i inkomstslaget tjänst med anledning av försäljningen.
 
Klyvningsregeln slopades egentligen redan vid utgången av år 2005. Genom övergångsbestämmelser återinfördes den dock på avyttringar som skett under åren 2007-2009. Taxeringsåret 2010 var alltså sista gången du kunde tillämpa klyvningsregeln.
 
Observera att klyvningsregeln aldrig har gällt då det rört sig om en s.k. intern aktieöverlåtelse.

 

Hur beskattas jag för vinster efter årsskiftet 2009/2010?

Om du sålt aktier eller andelar i ditt fåmansföretag efter årsskiftet 2009/2010 och gjort en vinst gäller följande:
 

  • På vinster upp till det sparade utdelningsutrymmet betalar du skatt, i inkomstslaget kapital, med 20 procent.
  • På vinster över det sparade utdelningsutrymmet men upp till 100 inkomstbasbelopp (5 110 000 kronor för inkomståret 2010) betalar du skatt i inkomstslaget tjänst (med ca 32-57 procent).
  • På vinster som överstiger det sparade utdelningsutrymmet plus 100 inkomstbasbelopp betalar du 30 procent skatt i inkomstslaget kapital på den del som överstiger.




Skatteverket