Nyheter fr.o.m. den 1 april 2010

Nya definitioner införs i LAS
- uppskovsförfarande
- släpps för konsumtion
- beskattade alkoholvaror
I egenskap av upplagshavare
Registrerad avsändare
Uppskovsförflyttningar
Direkt leveransplats
Export m.m.
Skattskyldighetens inträde för upplagshavare
Excise Movement Control System, EMCS
Transportsäkerhet
Övergångsbestämmelser
Övriga nyheter
- distansförsäljning
- tillfälligt registrerad varumottagare
- innehas utanför ramen för ett uppskovsförfarande
                     
 

Nya definitioner införs i LAS

Med uppskovsförfarande avses att skattskyldighetens inträde skjuts upp vid tillverkning, bearbetning, förvaring eller flyttning inom EU av  alkoholvaror. Alkoholvarorna kan alltså hanteras skattefritt så länge det befinner sig under uppskovsförfarande. Beskattning ska ske först när varorna lämnar uppskovsförfarandet. Denna händelse kallas att alkoholvarorna "släpps för konsumtion".
 
Med uttrycket "släpps för konsumtion" avses att alkoholvaror
1. avviker från ett uppskovsförfarande,
2. innehas utanför ramen för ett uppskovsförfarande,
3. tillverkas utanför ramen för ett uppskovsförfarande, eller
4. importeras utan att omedelbart efter importen hänföras till ett uppskovsförfarande.

Med uttrycket "beskattade alkoholvaror" avses alkoholvaror som släppts för konsumtion i ett EU-land och för vilket skattskyldighet för punktskatt därigenom inträtt i det landet.

 

I egenskap av upplagshavare


 
Den som godkänts som upplagshavare är skattskyldig enligt de bestämmelser som gäller för uppskovsförfarandet endast när denne agerar i egenskap av upplagshavare inom systemet för skatteuppskov. Om den som godkänts som upplagshavare hanterar alkoholvaror vid sidan av ett uppskovsförfarande är denne skattskyldig enligt andra bestämmelser, t.ex. då denne för in beskattade varor till Sverige. För en utförligare information om upplagshavare, se broschyr Godkänd upplagshavare - Alkoholskatt (SKV 526).
 

Uppskovsförflyttningar


 
Uppskovsförflyttningar kan ske från ett skatteupplag till
a) ett annat skatteupplag,
b) en registrerad eller tillfälligt registrerad varumottagare i ett annat EU-land,
c) en plats där de skattepliktiga varorna lämnar EU, eller
d) en beskickning eller ett konsulat i ett annat EU-land, en medlem av den diplomatiska personalen vid en sådan beskickning eller ett sådant konsulat, eller en internationell organisation med säte i ett annat EU-land, en medlemsstat ombud vid en sådan organisation eller en person med tjänst hos eller uppdrag av en sådan organisation.  Detta gäller endast i den omfattning frihet från alkoholskatt gäller i det andra EU-landet.
 
Uppskovsflyttningar kan även ske från platsen för import av en registrerad avsändare till samtliga ovanstående destinationer.
 
Flyttning under uppskovsförfarande kan även ske till en direkt leveransplats.
 
För att en flyttning ska anses ske under uppskovsförfarande krävs förutom att varorna ska flyttas till någon av de destinationer som anges ovan, även att flyttningen omfattas av ett elektroniskt administrativt dokument (e-AD) eller ett ersättningsdokument. Detta gäller dock inte flyttningar som enbart sker på svenskt territorium och där varornas slutdestination är belägen på svenskt territorium. En ytterligare förutsättning är att transportsäkerhet ska vara ställd för flyttningen. Detta krav omfattar samtliga flyttningar som sker under uppskovsförfarande, dvs. även flyttningar inom Sverige.

 

Registrerad avsändare


 
Bestämmelser införs om en ny rättsfigur - registrerad avsändare. För att kunna flytta varor under skatteuppskov från en importplats krävs att man är godkänd som registrerad avsändare. En registrerad avsändare kan endast uppträda vid importsituationer, dvs. i den situation där alkoholvaror frisläpps från tullproceduren. Den registrerade avsändaren kan starta en flyttning under uppskovsförfarande från platsen för import till någon av de destinationer dit alkoholvaror kan skickas under uppskovsförfarande. Den som den 1 april 2010 är godkänd som upplagshavare blir även godkänd som registrerad avsändare. Godkännandet omfattar då samma varuslag som godkännandet som upplagshavare. Den som vill bli godkänd som registrerad avsändare utan att vara godkänd som upplagshavare kan ansöka om detta hos Skatteverket. 

 

Direkt leveransplats

Bestämmelser införs om ett nytt begrepp - direkt leveransplats - som innebär att det är möjligt att ta emot alkoholvaror under uppskovsförfarande på annan plats än "ordinarie" plats. En upplagshavare kan ta emot alkoholvaror på annan plats än sina skatteupplag och en registrerad varumottagare kan ta emot alkoholvaror på annan plats än sin ordinarie mottagningsplats. Alkoholvaror får även flyttas under uppskovsförfarande från ett skatteupplag eller platsen för import till en direkt leveransplats.

Upplagshavaren eller den registrerade varumottagaren ska anmäla den direkta leveransplatsen innan den första flyttningen sker dit. Platsen behöver därefter inte anmälas i särskild ordning inför varje enskild flyttning.

 

Export m.m.


 
Export kan ske under uppskovsförfarande, dvs. utan att skattskyldighet inträder. Detsamma gäller uppskovsförflyttningar till en beskickning eller ett konsulat i ett annat EU-land, en medlem av den diplomatiska personalen vid en sådan beskickning eller ett sådant konsulat, eller en internationell organisation med säte i ett annat EU-land, en medlemsstats ombud vid en sådan organisation eller en person med tjänst hos eller uppdrag av en sådan organisation. 
 
Avdrag för skatt på varor som exporteras m.m. medges därmed inte längre.

 

Skattskyldighetens inträde för upplagshavare


 
Tidigare bestämmelser innebar att skattskyldigheten inte inträdde för alkoholvaror som vid nationella flyttningar togs emot av en annan upplagshavare. Nu måste varorna flyttas enligt ett uppskovsförfarande för att skattskyldigheten inte ska inträda vid uttag från skatteupplag.

 

Excise Movement Control System, EMCS


 
Det datoriserade systemet Excise Movement Control System, EMCS, införs för kontroller av förflyttningar av punktskattepliktiga varor. Genom EMCS ersätts de administrativa ledsagardokument i pappersform, som i dag åtföljer varorna vid flyttning, av elektroniska administrativa dokument (e-AD) och elektroniskt utbyte av meddelanden mellan aktörerna och myndigheterna. EMCS ska inte användas vid flyttningar som sker enbart på svenskt territorium.
 
Polen och Danmark kan av tekniska skäl inte ansluta sig till EMCS per den 1 april 2010. Det pappersbaserade systemet med administrativa ledsagardokument (AAD) ska därför tills vidare tillämpas vid varuförflyttningar till och från dess medlemsstater.

Även Grekland har anmält att man inte kan ansluta sig till EMCS per den 1 april 2010 varför detsamma gäller för flyttningar till och från Grekland till och med en 31 maj 2010.

 

Transportsäkerhet


 
Kravet på säkerhet för skatten på obeskattade alkoholvaror under flyttning utvidgas till att omfatta flyttning av obeskattade varor till en exportplats eller till diplomater m.fl. i andra EU-medlemsstater. Säkerhet ska även ställas för flyttning mellan egna skatteupplag. Vid importsituationer där den som är godkänd som registrerad avsändare flyttar alkoholvaror ska denne ställa säkerhet för flyttningen. 

 

Övergångsbestämmelser


 
Upplagshavare eller registrerade avsändare som inte använder EMCS och som avser att flytta varor under uppskovsförfarande under perioden april 2010 - december 2010 får flytta alkoholvaror med nuvarande ledsagardokument på papper. Omfattas de alkoholvaror som flyttas varken av ett elektroniskt administrativt dokument i EMCS eller av ett ledsagardokument så är det inte en flyttning enligt uppskovsförfarandet. Fr.o.m. den 1 januari 2011 ska samtliga avsändare av alkoholvaror använda EMCS vid flyttning enligt ett uppskovsförfarande.
 

Övriga nyheter


 

Distansförsäljning


 
Distansförsäljning kan endast komma i fråga när mottagaren av alkoholvaror i Sverige är en privatperson eller ett offentligrättsligt organ. Distansförsäljare som vid enstaka tillfälle säljer varor till någon i Sverige ska innan varorna avsänds från det andra EU-landet anmäla och ställa säkerhet för skatten. I dessa fall ska ingen representant utses.
 
För en utförlig beskrivning om distansförsäljning, se broschyr Distansförsäljning av punktskattepliktiga varor till Sverige (SKV 535).
 
Observera särskilt att den som tar emot alkoholvaror som avsänts via distansförsäljning är skattskyldig istället för säljaren, om säljaren inte ställt säkerhet för skatten. 

 

Tillfälligt registrerad varumottagare


 
Den som avser att endast vid ett enstaka tillfälle i Sverige yrkesmässigt ta emot alkoholvaror som flyttas enligt ett uppskovsförfarande från ett annat EU-land ska godkännas som tillfälligt registrerad varumottagare.  Denna aktör benämndes tidigare "oregistrerad varumottagare". Nu ska aktören godkännas och godkännande ska ges när säkerhet ställts för skatten på alkoholvarorna.

 

Innehas utanför ramen för ett uppskovsförfarande


 
Skattskyldighet för innehavare kan t.ex. komma i fråga för den som innehar beskattade alkoholvaror som förts in till Sverige, utan att svensk punktskatt redovisats.  Med denna bestämmelse om skattskyldighet vid innehav tydliggörs att den kan bli skattskyldig som
- fört in en beskattad vara från ett annat EU-land,
- beställt varan och därefter tagit emot varan i Sverige eller
- i annat fall innehar varan här.

Beskattning vid innehav omfattar endast de fall varorna innehas i kommersiellt syfte.





Skatteverket